Szkoła Podstawowa nr 1
w Ustce

JEDYNKA
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

„Jesteśmy różni, lecz równie ważni”

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat tego zaburzenia, zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii oraz tolerancji dla odmiennych potrzeb i możliwości osób ze spektrum autyzmu. Z tej okazji w naszej szkole odbyła się akcja informacyjna pod hasłem „Na niebiesko dla autyzmu”.

W tematykę obchodów wprowadziły uczniów filmy zaprezentowane na zajęciach wychowawczych, które ukazały codzienne życie osób dotkniętych autyzmem. Na holu szkolnym widniała gazetka przygotowana przez panią pedagog z najważniejszymi informacjami odnośnie autyzmu, a także trudności, z jakimi zmagają się osoby dotknięte tym zaburzeniem. Zaplanowano też działania adresowane do rodziców – uczennice klasy 7b wręczyły im ulotki informacyjne dotyczące autyzmu. Zwieńczeniem akcji był przemarsz uczniów klasy 8a i 6 MS z niebieskimi kwiatkami, na których wypisane były hasła solidaryzujące się z dziećmi ze spektrum autyzmu. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.

Jednak najważniejsze w tym wszystkim było to, że autyzm to nie „święto jednego dnia czy miesiąca”, a codzienna akceptacja, zrozumienie i dawanie wsparcia tym, którzy go potrzebują. To była świetna okazja do edukacji siebie i innych do tego, aby wspólnie pracować na lepszy świat.

Czym jest autyzm?

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka. Oznacza to, że u dotkniętych nim dzieci obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju. Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, często już u kilkunastomiesięcznych niemowląt, ale zawsze są widoczne przed ukończeniem przez dziecko 3.roku życia. Choć autyzm można zdiagnozować już u bardzo małych dzieci, to często diagnozuje się go również u nastolatków, a nawet osób dorosłych. Nieleczony może prowadzić do bardzo głębokich zaburzeń funkcjonowania w późniejszym wieku. Warto pamiętać, że zaburzenia autystyczne mają bardzo zróżnicowany charakter, nie tworzą jednolitego obrazu co do symptomatologii i głębokości zaburzeń. Dlatego obecnie w literaturze światowej używa się określenia „spektrum zaburzeń autystycznych”. (za: http://www.synapsis.org.pl/autyzm/czym-jest)

Skip to content