Szkoła Podstawowa nr 1
w Ustce

JEDYNKA
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Wizyta partnerska w Irlandii

Program „PODCASTING, OPENING DOORS, SHARING OUR LOCALITY!, czyli „Podcasty jako droga do upowszechniania lokalnych tradycji” to nowy projekt Erasmus+ realizowany w naszej szkole od września 2023 roku, który stawia przed uczniami i nauczycielami nowe wyzwanie – tworzenie podcastów.

Tym razem szkolenia i warsztaty LTTA (Learning Teaching Training Activities) odbyły się w irlandzkiej szkole w Kinvara. Jako koordynator już po raz trzeci miałam okazję uczestniczyć w zajęciach w tej współpracującej z nami od kilku lat placówce, a razem ze mną szkoliły się panie Monika Holak i Anna Skowron. Dyrektor Northampton National School ScoilBhrighdeNaofa, ShaneMcDonagh,chętnie zaprasza nas do kolejnych projektów, ceniąc nasze zaangażowanie i profesjonalizm.  Tym razem jako zastępca głównego koordynatora miałam możliwość wyboru pozostałych szkół partnerskich. Mam także bezpośredni wpływ na wszystkie decyzje podejmowane podczas realizacji projektu. Jest to dla naszej szkoły wyróżnienie i cieszymy się, że praca naszych nauczycieli jest doceniana przez inne placówki edukacyjne.

Podczas wizyty w Northampton National School ScoilBhrighdeNaofa nauczyciele z partnerskich szkół z Włoch, Hiszpanii i Polski zostali bardzo ciepło przywitani przez uczniów i pracujących tam nauczycieli . Dzieci prezentowały swoje prace przygotowane specjalnie dla nas. Dzięki projektom multimedialnym poznaliśmy ciekawostki o kulturze i tradycjach irlandzkich.  Przybliżona nam została historia miasta Kinvara i jej najładniejsze miejsca np. zamek Dunguaire, który jest jednym z najczęściej fotografowanych zabytków w Irlandii. Mogliśmy także wziąć udział w codziennych lekcjach i zapoznać się z irlandzkim systemem edukacyjnym, który różni się nieco od naszego. Muzyka irlandzka rozbrzmiewała na lekcjach dzięki uczniom, którzy śpiewali i grali na tradycyjnych instrumentach. W szkole odbyły się również warsztaty z edycji podcastów, które przeprowadziła dziennikarka radia Kinvara,EilishKavanagh. Uczniowie szkoły irlandzkiej również brali udział w ćwiczeniach i razem z nauczycielami ze szkół partnerskich próbowali swoich sił w tworzeniu nagrań. Dzieci weszły w rolę dziennikarzy  i przeprowadziły  wywiad z przedstawicielami szkół partnerskich z Włoch, Hiszpanii i Polski. Każdemu sprawiło to wiele satysfakcji, a nam dało możliwość zintegrowania się z irlandzką młodzieżą.

Kolejny dzień szkoleń to wizyta w studiu Radia Kinvara i praca na profesjonalnym sprzęcie przy nagrywaniu wywiadów do kolejnego podcastu. Umiejętności dziennikarskie nauczycieli z partnerskich szkół były docenione przez profesjonalnych radiowców. Ciekawym miejscem, które odwiedziliśmy jest również Clifden. Znajduje się tam stacja, z której Gugliemo Marconi wysłał pierwszy w historii sygnał radiotelegraficzny przez ocean.

Projekt PODSOL ma na celu przybliżenie uczestnikom lokalnych tradycji i ciekawych miejsc. W Irlandii odwiedziliśmy Galway i oczywiście stolicę-Dublin. Irlandia będzie nam się kojarzyć z celtyckim klimatem, tajemniczą mgłą, urokliwymi miasteczkami i łąkami poprzedzielanymi niskimi kamiennymi murkami. Podziwialiśmy samotne twierdze, odludne zakątki, zieleń, która nawet zimą ma różne odcienie, ocean z porywistym wiatrem i codzienny deszcz. Najbardziej jednak cenimy sobie przyjazny klimat, otwartość i promienny uśmiech uczniów, nauczycieli i przypadkowo spotkanych mieszkańców Irlandii. Mamy nadzieję, że to nie była ostatnia wizyta naszych nauczycieli w tym pięknym kraju, a wiedzą tam zdobytą chętnie podzielimy w naszej szkole,  nagrywając kolejne podcasty.

Skip to content