Szkoła Podstawowa nr 1
w Ustce

JEDYNKA
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

CAŁA POLSKA CZYTA NA GŁOS 2024

Siódmego lutego kolejny raz obchodziliśmy Światowy Dzień Głośnego Czytania ustanowiony w 2010 roku przez LitWorld, organizację non-profit wierzącą w moc czytania. W związku z tym świętem ogłoszono trzecią edycję ogólnopolskiej akcji pod nazwą „Cała Polska czyta na głos 2024”. Trwała ona do końca lutego. Pomysłodawczynią i opiekunką projektu była jak co roku pani Monika Khan, anglistka i ambasadorka Wakeleta, Flipa, eTwinninga oraz Wiosny Edukacji.

Głównym celem akcji było uświadomienie wszystkim, dużym i małym czytelnikom, znaczenia czytania na głos poprzez zaangażowanie jak największej liczby uczniów, nauczycieli, rodziców oraz poetów i pisarzy do wspólnego stworzenia bazy utworów literackich (odczytywanych na głos w całości lub we fragmentach). Nagrania wybranych tekstów w dowolnej wersji językowej każda ze szkół publikowała na platformie Flip.  

W projekcie wzięło udział wiele polskich szkół podstawowych i średnich, które w sumie zapisały w bazie 446 plików mp4. Wśród uczestników akcji znalazła się, jako jedyna z Ustki, nasza szkoła.

Do projektu „Cała Polska czyta na głos 2024przystąpili uczniowie klasy 5a wraz z wychowawczynią, panią Elżbietą Moralewicz. Przez kilka tygodni piątoklasiści nagrywali odczytywane na głos kolejne fragmenty książki Andrzeja Maleszki pt. „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło”. W sumie uczniowie zgłoszeni do akcji przygotowali 58 plików audio. Zachęcamy do ich wysłuchania pod linkiem:  https://flip.com/12637172

Dlaczego warto czytać na głos? Głośne czytanie,m.in. poprawia samopoczucie, rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, wspomaga koncentrację, zwalcza nieśmiałość, relaksuje, dotlenia mózg. Ale również wzmacnia więź między dorosłym a dzieckiem, rozwija inteligencję emocjonalną, stymuluje rozwój umysłu, ułatwia samodzielne czytanie i pisanie. Jak widać, systematyczne czytanie na głos niesie ze sobą wiele dobrego. Czytajmy więc głośno i wyraźnie!

Skip to content