Szkoła Podstawowa nr 1
w Ustce

JEDYNKA
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

CAŁA POLSKA CZYTA NA GŁOS 2024

Siódmego lutego kolejny raz obchodziliśmy Światowy Dzień Głośnego Czytania ustanowiony w 2010 roku przez LitWorld, organizację non-profit wierzącą w moc czytania. W związku z tym świętem ogłoszono trzecią edycję ogólnopolskiej akcji pod nazwą „Cała Polska czyta na głos 2024”. Trwała ona do końca lutego. Pomysłodawczynią i opiekunką projektu była jak co roku pani Monika Khan, anglistka i ambasadorka Wakeleta, Flipa, eTwinninga oraz Wiosny Edukacji.

Głównym celem akcji było uświadomienie wszystkim, dużym i małym czytelnikom, znaczenia czytania na głos poprzez zaangażowanie jak największej liczby uczniów, nauczycieli, rodziców oraz poetów i pisarzy do wspólnego stworzenia bazy utworów literackich (odczytywanych na głos w całości lub we fragmentach). Nagrania wybranych tekstów w dowolnej wersji językowej każda ze szkół publikowała na platformie Flip.  

W projekcie wzięło udział wiele polskich szkół podstawowych i średnich, które w sumie zapisały w bazie 446 plików mp4. Wśród uczestników akcji znalazła się, jako jedyna z Ustki, nasza szkoła.

Do projektu „Cała Polska czyta na głos 2024przystąpili uczniowie klasy 5a wraz z wychowawczynią, panią Elżbietą Moralewicz. Przez kilka tygodni piątoklasiści nagrywali odczytywane na głos kolejne fragmenty książki Andrzeja Maleszki pt. „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło”. W sumie uczniowie zgłoszeni do akcji przygotowali 58 plików audio. Zachęcamy do ich wysłuchania pod linkiem:  https://flip.com/12637172

Dlaczego warto czytać na głos? Głośne czytanie,m.in. poprawia samopoczucie, rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, wspomaga koncentrację, zwalcza nieśmiałość, relaksuje, dotlenia mózg. Ale również wzmacnia więź między dorosłym a dzieckiem, rozwija inteligencję emocjonalną, stymuluje rozwój umysłu, ułatwia samodzielne czytanie i pisanie. Jak widać, systematyczne czytanie na głos niesie ze sobą wiele dobrego. Czytajmy więc głośno i wyraźnie!

Skip to content