Szkoła Podstawowa nr 1
w Ustce

JEDYNKA
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

„Prawdziwy biegun nosisz w sobie”… inspirujące spotkanie z Markiem Kamińskim

20 września 2023 r. w Bibliotece Miejskiej w Ustce odbyło się spotkanie z Markiem Kamińskim – wybitnym polarnikiem, globtroterem, pisarzem, filozofem i fizykiem z wykształcenia. W prelekcji uczestniczyły dwie klasy: VII a i VIII a pod opieką wychowawców.

Pan Marek opowiedział nam historię swojego dzieciństwa i spotkania z książkami, które stały się dla niego inspiracją do późniejszych wypraw. Samotna podróż do Afryki, przejście pustyni, przepłynięcie kajakiem Oceanu Atlantyckiego czy zdobycie najwyższego szczytu w Europie – Mont Blanc to tylko niektóre z osiągnięć p. Kamińskiego. To on jako pierwszy na świecie zdobył oba bieguny Ziemi w jednym roku. Za ten wyczyn został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Drogę liczącą 4000 km przeszedł w zaledwie 100 dni. W tym czasie musiał zmagać się z trudnościami fizycznymi, „niespodziankami” przyrodniczymi i temperaturą sięgającą -70 stopni Celsjusza.

Ta ostatnia z wypraw pozwoliła Markowi Kamińskiemu opracować metodę „Biegun-sztuka odkrywania siebie i osiągania celów”. Polarnik wyjaśnił naszym uczniom, że biegun jest metaforą celów do osiągnięcia, ale gdy już zostaną zdobyte – człowiek musi iść dalej i nie może się zatrzymać. Ta filozofia towarzyszyła naszemu globtroterowi przez całe życie i pozwoliła mu na dokonanie tego, co wydawałoby się niemożliwe.

Nasi uczniowie słuchali Pana Marka z ogromnym zaciekawieniem, chętnie zadawali pytania, a na koniec cierpliwie czekali w kolejce po autograf i pamiątkowe zdjęcie z podróżnikiem.

Monika Holak

Skip to content