Szkoła Podstawowa nr 1
w Ustce

JEDYNKA
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

NARODOWE HISTORIE POLAKÓW

W piątek, 14 kwietnia, naszą szkołę odwiedził niezwykły gość. Był nim pan Piotr Firkowski, syn byłego więźnia obozów koncentracyjnych w Auschwitz, Neuengamme i Bergen-Belsen – Mirosława Firkowskiego ps. „Sławek”. Spotkanie z uczniami klas ósmych oraz siódmej pt. „Przez trzy kacety” odbyło się w ramach programu z cyklu Narodowe Historie Polaków.

Pan Piotr Firkowski we wzruszającej opowieści przedstawił losy swojego zmarłego ojca:

„Mirosław Firkowski miał 17 lat, kiedy wybuchła II wojna światowa. Szybko zaangażował się w walkę z okupantem, podejmując działalność konspiracyjną w Związku Walki Zbrojnej. W latach 1941-1943 przebywał w obozie Auschwitz, skąd później trafił do obozów w Neuengamme i Bergen-Belsen.
Swoje przeżycia spisał w książce „Przez trzy kacety”, która jest tragicznym, ale niestety prawdziwym opisem cierpienia, nieludzkiej pracy, chorób, głodu i wielu innych przeciwności losu, z którymi dzień po dniu musieli zmagać się więźniowie.
W 2005 r. w uznaniu wybitnych zasług w upamiętnianiu historii i prawdy o obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau Mirosław Firkowski został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.”

Spotkanie z panem Piotrem Firkowskim było dla naszych uczniów wspaniałą lekcją żywej historii. Dzięki niej mieli oni okazję poznać świadectwo Mirosława Firkowskiego – człowieka, który przeżył piekło obozów koncentracyjnych. Jego słowa: „Aby to się nigdy nie powtórzyło… Należy pamiętać i czcić pamięć milionów ludzi, którzy oddali swoje życie za naszą wolność”, na długo pozostaną w umysłach usteckiej młodzieży.

Skip to content