Szkoła Podstawowa nr 1
w Ustce

JEDYNKA
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Wizyta partnerska w Norwegii – SNIPI – ERASMUS+

Realizacja program Erasmus+ „Seaways, Pathways of International Learning” dobiega końca. Nauczyciele ze szkół z Irlandii, Islandii, Hiszpanii i Polski spotkali się na piątym, już ostatnim spotkaniu projektowym w norweskiej szkole w Kolltveit.

Gospodarze spotkania, dyrektor Karin Haugen, koordynatorzy Renate Edvardsen i Laila Bach, nauczyciele z Kolltveit Skule wraz z uczniami zadbali o każdy dzień pobytu nauczycieli z partnerskich szkół wypełniając je różnorodnymi warsztatami w salach lekcyjnych i w terenie.

Pierwszy dzień to krajoznawcza wyprawa nad rzekę z klasą 3 pod opieką Anne Haugro. Obcowanie z naturą jest nieodzownym elementem edukacji w szkole. Razem z uczniami mogliśmy podziwiać piękne krajobrazy nieopodal szkoły w Kolltveit, roślinność i zwierzęta typowe dla tego obszaru Norwegii. Nad rzeką łowiliśmy pstrągi. Uczniowie pod opieką swoich wychowawców sami oprawiali ryby jednocześnie ucząc się ich anatomii. Następnie wszyscy mogli spróbować jak smakuje grillowany pstrąg.
Po powrocie do szkoły uczniowie klas 5, 6 i 7 zaprezentowali swoje projekty na temat Wikingów. Mogliśmy dowiedzieć się, gdzie mieszkali, jak wyglądali, w co się ubierali, co jedli i czym się zajmowali. Uczniowie zbudowali piękne makiety przedstawiające domostwa Wikingów, jak również przykłady biżuterii i strojów. Codzienne życie, zwyczaje, historia i podboje zaciekawiły wszystkich uczestników warsztatów.
Kolejnym elementem warsztatów był wykład Kennetha Bruvika zatytułowany „Plastik w naszych oceanach”. Prelekcja dotyczyła ochrony przybrzeżnej przyrody, fiordów, rzek i oceanów.

Kolejny dzień wizyty partnerskiej rozpoczął się od występu artystycznego uczniów przygotowanego na przyjazd gości z innych szkół oraz z okazji narodowego święta Norwegii, które obchodzone jest 17 maja. Gościem specjalnym był burmistrz Kolltveit Tom Georg Indrevik.Następnie nauczyciele z partnerskich szkół mieli możliwość uczestniczyć w lekcjach klas młodszych. Były to zajęcia plastyczne, muzyczne, informatyczne oraz prezentacje i zabawy. Razem uczyliśmy się słownictwa morskiego w językach szkół biorących udział w projekcie.

Po zajęciach w szkole odwiedziliśmy muzeum „Kystgarden”, w którym mogliśmy dowiedzieć się interesujących faktów na temat życia, tradycji i historii ludności w nadmorskich osadach.
Dzień zakończył się krótką wyprawą na wyspę Turøy, gdzie mogliśmy podziwiać piękne norweskie krajobrazy.

Ostatni dzień warsztatowy to wizyta w Finnegaarden, jednym z zabytkowych domów Bryggen w którym znajduje się siedziba muzeum, którego ekspozycja poświęcona jest Lidze Hanzeatyckiej oraz jej wpływowi na rozwój Bergen. Mogliśmy tu zobaczyć m.in. oryginalną halę kupiecką oraz biuro handlarza.

Podczas wizyty odbyło się spotkanie koordynatorów i nauczycieli ze wszystkich partnerskich szkół, które miało na celu podsumowanie dotychczasowych działań. Nauczyciele wymienili się drobnymi prezentami, które związane są z ich regionami.
Uzupełnione zostały informacje na platformie Mobility Tool. Nauczyciele omówili szczegóły pracy na platformie E-Twinning oraz na stronie internetowej projektu www.erasmussnipi.com. Uzgodniono szczegóły dotyczące raportu końcowego projektu „SNIPI”.

Wizyta w Norwegii była ostatnią w projekcie „Seaways, Pathways of International Learning”. Prawie trzy lata wspólnej pracy, spotkania, warsztaty, nowe znajomości sprawiły, że rozstanie nie było łatwe, ponieważ projekty Erasmus+ to nie tylko działania. To przede wszystkim wspaniała przygoda, podczas której ludzie z różnych państw europejskich odnajdują przyjaźnie i wspólne cele do realizacji. Mamy nadzieję, że nasz projekt zachęcił innych do działania na rzecz ochrony środowiska morskiego.

Skip to content