Szkoła Podstawowa nr 1
w Ustce

JEDYNKA
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Jedynka na fali ekologicznych działań w ramach projektu ERASMUS+

Jedynka na fali ekologicznych działań w ramach projektu ERASMUS+
Od 17 do 20 listopada br w ramach projektu Erasmus+ „SNIPI” Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce gościła nauczycieli z partnerskich szkół z Irlandii, Islandii, Hiszpanii i Norwegii.

Jedynka już po raz siódmy uczestniczy w projekcie europejskim, tym razem pod nazwą „Seaways, Pathways of International Learnig”, chociaż częściej używana jest nazwa „SNIPI”, która powstała z pierwszych liter krajów partnerskich i jest jednocześnie imieniem maskotki projektu znajdującej się również w jego logo, ośmiornicy.

Podejmowane przez nauczycieli ze szkół partnerskich zadania koncentrują się na tematyce ochrony mórz i oceanów, rozwijania wśród uczniów poczucia odpowiedzialności za nasze morskie środowisko i bezpieczeństwo nad wodą. Ważnym zadaniem projektu jest spojrzenie na morze jak na nasze dziedzictwo, które trzeba chronić, ale też o którym powinniśmy się uczyć.

Projekt realizowany jest od 2019 roku i ze względu na okres pandemii przedłużony został do sierpnia 2022. Do tej pory odbyły się robocze spotkania w Irlandii i Hiszpanii. Partnerzy pracują pod kierunkiem głównego koordynatora, dyrektora szkoły w Kinvara w Irlandii, pana Shane McDonagh. Nauczyciele biorą udział w różnorodnych zajęciach warsztatowych, jednocześnie doskonaląc umiejętności językowe. Głównym celem wszystkich spotkań jest wymiana dobrych praktyk, uczenie się i przekazywanie wiedzy innym.

Tym razem przyszła kolej na Ustkę. Wizytę w SP1 przygotowała p. Ewelina Pietrzyk – koordynator projektu we współpracy z nauczycielami języka angielskiego, informatyki, geografii, chemii, biologii, plastyki, edukacji wczesnoszkolnej, wychowania fizycznego, muzyki i świetlicy szkolnej. Wszystkie zajęcia skupiały się wokół tematyki morskiej, ale każde były wyjątkowe i kreatywne. Przy dźwiękach szanty, w kręgu legend o Syrence i usteckiej latarni uczniowie oraz nauczyciele budowali statki i latarnie, przenosili swoje wyobrażenia o morskim świecie na obrazy i wodne origami. W szkole można podziwiać wystawę ponad 60 modeli latarni oraz makiety morza w 3D, które zachwycają pomysłowością i precyzją wykonania.

Wiedzę o krajach nadbałtyckich, zanieczyszczeniu mórz czy składzie chemicznym wody uczestnicy projektu zgłębiali podczas lekcji z dziećmi. Nie zabrakło też pokazów ratownictwa morskiego. Zajęcia szkolne zostały uzupełnione wizytami w Kapitanacie Poru Ustka, w latarniach w Ustce i Czołpinie, w Muzeum Bursztynu oraz w Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego. Podsumowaniem wizyty było przedstawienie przygotowane przez uczniów i nauczycieli naszej usteckiej Jedynki z okazji Święta Niepodległości oraz 101 rocznicy zaślubin Polski z morzem, które wywarło ogromne wrażenie na gościach z partnerskich szkół.

Wszystkie kraje partnerskie projektu „SNIPI” są otoczone morzami i Oceanem Atlantyckim. Razem musimy dbać o naszą przyszłość i nie wolno nam ignorować zagrożenia dla naszego środowiska.

Kolejne warsztaty odbędą się podczas wizyty w Islandii. Czekamy z niecierpliwością.

Skip to content