Szkoła Podstawowa nr 1
w Ustce

JEDYNKA
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Nietypowa lekcja o Szymborskiej poprowadzona przez niezwykłego gościa

15 grudnia uczniowie klas VIIb i VIIIa, na zaproszenie Biblioteki Miejskiej w Ustce, uczestniczyli w spotkaniu z dr hab. Michałem Rusinkiem, autorem książki „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”, z wieloletnim sekretarzem Noblistki, profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, wybitnym literaturoznawcą i tłumaczem. Spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze. Pan Rusinek przybliżył nam nie tylko twórczość poetki, ale podzielił się wspomnieniami o tym, jakim była człowiekiem na co dzień, a była osobą niezwykle skromną, z dużym poczuciem humoru i dozą ironii. Stąd liczne anegdoty związane z jej osobą. Lubiła obdarowywać bliskich i znajomych upominkami, które sama wykonywała. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób tworzyła, bywało, że inspirowały ją sny. Okazało się, że miała nawet wątpliwości, czy nie odmówić przyjęcia Nagrody Nobla, bo nie lubiła rozgłosu, ceniła sobie prywatność.

Na koniec spotkania profesor Rusinek zaproponował naszym uczniom zabawę literacką zatytułowaną „Zielony Trup”, której niegdyś pomysłodawczynią była sama Wisława Szymborska. Przymiotnikowa burza mózgów przysłużyła się do stworzenia tekstu, w którym komiczny efekt powstał z zaskakująco absurdalnego skojarzenia obrazów w opowiadaniu. Zabawa dostarczyła wiele satysfakcji i śmiechu naszym młodym współautorom tekstu. 

Warto wiedzieć, że w 2012 r. na mocy testamentu Noblistki została założona Fundacja. Do jej zadań należy, m.in. opieka nad spuścizną literacką Wisławy Szymborskiej, a także działalność edukacyjna w zakresie propagowania polskiej kultury, twórczości literackiej i czytelnictwa w Polsce i za granicą. Od 2013r. Fundacja przyznaje Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej za tom poetycki wydany w języku polskim.

Skip to content