Szkoła Podstawowa nr 1
w Ustce

JEDYNKA
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

PROGRAM “UMIEM PŁYWAĆ” DARMOWA NAUKA PŁYWANIA DLA KL.II

Uczniowie kl. II przystąpili do Ministerialnego Programu “Umiem pływać”- darmowej nauki pływania. Zajęcia trwały od marca do maja 2023 i odbywały się w Hotelu Grand Lubicz w Ustce.
Uczyło się 48 uczniów. Prowadząca grupy – instruktor pływania Izabela Firkowska.

Realizowano dwa podstawowe cele:
• wychowawczy
• sportowy.

Cel wychowawczy osiągamy poprzez zmiany w psychice ćwiczącego, które są wywołane adaptacją organizmu do działalności w środowisku wodnym. Dziecko rozpoczynające naukę pływan-ia musi pokonać lęk przed wodą oraz systematycznie uczęszczać na lekcje pływania.

Sportowy charakter zajęć z pływania, a więc trening i starty w zawodach, podnoszą na wyższy poziom sprawność pływacką. Zajęcia treningowe wpływają pozytywnie na rozwój fizyczny oraz jego harmonijny przebieg. Liczne obserwacje grup eksperymentalnych z pływania wskazują, że dzieci uprawiające pływanie są wyższe i bardziej harmonijnie zbudowane, a także rzadziej cho-rują, ponieważ ćwiczenia w wodzie hartują organizm, doskonalą układ oddechowy i układ sercowo-naczyniowy oraz wpływają korzystnie na niektóre wady postawy.

Opracowała
Izabela Firkowska

Skip to content