Szkoła Podstawowa nr 1
w Ustce

JEDYNKA
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

PROGRAM “UMIEM PŁYWAĆ” DARMOWA NAUKA PŁYWANIA DLA KL.II

Uczniowie kl. II przystąpili do Ministerialnego Programu “Umiem pływać”- darmowej nauki pływania. Zajęcia trwały od marca do maja 2023 i odbywały się w Hotelu Grand Lubicz w Ustce.
Uczyło się 48 uczniów. Prowadząca grupy – instruktor pływania Izabela Firkowska.

Realizowano dwa podstawowe cele:
• wychowawczy
• sportowy.

Cel wychowawczy osiągamy poprzez zmiany w psychice ćwiczącego, które są wywołane adaptacją organizmu do działalności w środowisku wodnym. Dziecko rozpoczynające naukę pływan-ia musi pokonać lęk przed wodą oraz systematycznie uczęszczać na lekcje pływania.

Sportowy charakter zajęć z pływania, a więc trening i starty w zawodach, podnoszą na wyższy poziom sprawność pływacką. Zajęcia treningowe wpływają pozytywnie na rozwój fizyczny oraz jego harmonijny przebieg. Liczne obserwacje grup eksperymentalnych z pływania wskazują, że dzieci uprawiające pływanie są wyższe i bardziej harmonijnie zbudowane, a także rzadziej cho-rują, ponieważ ćwiczenia w wodzie hartują organizm, doskonalą układ oddechowy i układ sercowo-naczyniowy oraz wpływają korzystnie na niektóre wady postawy.

Opracowała
Izabela Firkowska

Skip to content