Szkoła Podstawowa nr 1
w Ustce

JEDYNKA
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Wkręceni w brzmienie Natury – jak bije serce przyrody?

27 października uczniowie klasy 4a wzięli udział w warsztatach przyrodniczych w Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Czołpinie. Dzieci pojechały tam w ramach programu „Nawigacja w Przyszłość, czyli lekcje z klimatem w SPN”.

Podczas niezwykle interesujących zajęć czwartoklasiści poznawali ciekawostki związane ze środowiskiem naturalnym polskiego Wybrzeża, m.in. dowiedzieli się, że Bałtyk jest najmłodszym, najpłytszym i najsłodszym morzem na Ziemi oraz że żyją w nim trzy gatunki rekinów.

Dzieci miały okazję zobaczyć film edukacyjny nagrany z drona „Dzika Odyseja”, dzięki któremu z lotu ptaka podziwiały lasy i wydmy leżące na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Usłyszały również, że ruchome wydmy w Czołpinie co roku przesuwają się o 7m, że na terenie parku rośnie ok. 1000 różnych gatunków roślin, a także o tym, że gdyby chciały wybrać się dostępnymi ścieżkami leśnymi na spacer, przez 8 godzin nie wychodziłyby z lasu.

Pracownicy muzeum opowiadali o najróżniejszych odgłosach natury, w tym o bębnieniu dzięcioła, kukaniu kukułki, szumie drzew, rechotaniu żab, bzyczeniu komara czy burczeniu w brzuchu. Dzieci mogły sprawdzić, ile dźwięków są w stanie usłyszeć i poprawnie policzyć podczas kartkowania książki. Okazało się, że to wcale nie jest takie proste.

Dzięki zajęciom przyrodniczym uczniowie 4a poznali odpowiedzi na wiele ciekawych i trudnych pytań, np. Jak słyszą zwierzęta wodne? Za co odpowiada linia boczna u ryb? Kiedy i po co używa się nautofonu? Jak powstaje lądolód? Czym jest laguna? Jak na wietrze zachowuje się pióro orła bielika, bociana i sowy? Jak bije serce drzewa?  Które grzyby mają zęby? I wiele, wiele innych…

Najbardziej zaskakującą częścią warsztatów okazała się jednak zabawa goglami 3D, czyli okularami do oglądania wirtualnej rzeczywistości, dzięki którym dzieci miały okazję poczuć się jak mewy i choć na chwilę wznieść się nad latarnię i lasy w Czołpinie. Sterowanie głową nie było wcale łatwe, a lot niektórych ptaków kończył się przedwcześnie na drzewie.

Lekcje w Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego na długo pozostaną w pamięci czwartoklasistów, a zdobyte przez nich wiadomości na pewno nie raz przydadzą im się w życiu.

Skip to content