Szkoła Podstawowa nr 1
w Ustce

JEDYNKA
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

JAK POWSTAJĄ PODCASTY?

Projekt Erasmus+ ”PODCASTING, OPENING DOORS, SHARING OUR LOCALITY!”, czyli „Podcasty jako droga do upowszechniania lokalnych tradycji”, który jest realizowany w naszej szkole, stawia przed uczniami nowe wyzwanie – tworzenie podcastów. I chociaż wszyscy słyszeli tę nazwę, zetknęli się już z podcastami, to koordynatorka projektu, Pani Ewelina Pietrzyk, postanowiła nieco zgłębić tę wiedzę i zaprosiła do szkoły eksperta w dziedzinie  tworzenia, nagrywania i publikowania plików dźwiękowych.

7 listopada ustecką „Jedynkę” odwiedziła dziennikarka radiowa – Pani Joanna Merecka-Łotysz, która spotkała się z młodzieżą klas VI, VII i VIII. Dziennikarka barwnie opowiedziała o swojej pracy, czarując uczniów swoim  głosem. Zdradziła receptę na ciekawy podcast, która okazała się prosta – trzeba mieć pomysł, ciekawy temat i być uważnym na drugiego człowieka, swojego rozmówcę, emocje, jakie nosi w sobie, myśli i uczucia, które chce nam przekazać. Zachęcała do własnej inwencji twórczej uczniów, pokazała, że młodzież ma wiele pomysłów, które warto wcielić w życie.

Uczniowie byli zainteresowani tematyką, niektórzy przyznali, że mają już za sobą pierwsze próby tworzenia własnych podcastów, inni na razie tylko słuchali internetowych publikacji. Pytali również naszego gościa o ścieżkę kariery  i pracę w radiu. Być może wśród młodzieży zgromadzonej w szkolnej auli jest przyszły dziennikarz radiowy… Kto wie? Ale z pewnością po spotkaniu z Panią Joanną Merecką-Łotysz przynajmniej część uczniów spróbuje swoich sił jako twórcy podcastów. Trzymamy za nich kciuki i już szykujemy sprzęt do odsłuchania pierwszych odcinków ich nagrań.

Cieszymy się, że nasza „Jedynka” po raz kolejny bierze udział w ciekawym projekcie programu europejskiego Erasmus+, który otwiera przed naszymi uczniami i nauczycielami drzwi nowych możliwości i stwarza okazję, do przekazywania wiedzy w niekonwencjonalny, atrakcyjny i bliski doświadczeniu młodzieży sposób.

Skip to content