Aktualności

We wtorek, 4 lutego, naszą szkołę po raz kolejny odwiedzili przedstawiciele Chorągwi Komturstwa Gniewskiego, którzy zaprezentowali uczniom „Jedynki” niezwykle barwne i opowiedziane z dużą dozą humoru wydarzenia z europejskiej historii.

Dzisiejszy pokaz nosił tytuł „Sarmacja”. Dzięki niemu dzieci mogły przenieść się w czasie do Rzeczpospolitej XVI i XVII wieku – Rzeczpospolitej wielu kultur. Przenikanie się wpływów zachodnich i wschodnich ukazano, porównując stroje sarmackie i cudzoziemskie.

Uczniowie mogli obejrzeć, a nawet przymierzyć, żupan i kontusz szlachecki, wziąć do ręki broń oraz tarcze dawnych wojowników. Dzięki niezwykłym rekwizytom dzieci mogły, choć przez chwilę, poczuć się jak żołnierze polskiej husarii lub muszkieterowie czy pikinierzy szwedzkiego wojska.

Idea „Żywej lekcji historii” to połączenie atrakcyjnej dla uczniów formy zajęć z wiedzą historyczną. Z niecierpliwością czekamy na kolejną wizytę.