Aktualności

Od 16 do 20 września uczniowie klasy 5a wraz z kilkoma uczennicami z innych oddziałów wzięli udział w zajęciach Zielonej Szkoły w Ośrodku Wczasów Dziecięcych MARGO w Bukowcu koło Karpacza. Głównym celem wyjazdu było poznanie Karkonoskiego Parku Narodowego, w tym jego flory i fauny.

W czasie zajęć usteccy uczniowie zaznajamiali się z formami ochrony przyrody, zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w górach, uczyli się radzenia sobie z trudnościami wędrówek na szlakach. Ta wiedza przydała im się w czasie zdobywania Śnieżki (1603 m n.p.m.), gdy pogoda nie rozpieszczała, a wręcz przeciwnie, pogarszała się wraz ze zmianą wysokości. Na zboczach góry wiał silny wiatr przeszywający zimnem, nad głowami zbierały się chmury, a zmęczenie zniechęcało do dalszego marszu. Jednak cel wyprawy został osiągnięty! Po zejściu ze Śnieżki uczniowie przeszli Drogą Przyjaźni Polsko - Czeskiej, odwiedzając ciekawe miejsca, takie jak: schronisko Strzecha Akademicka oraz Samotnia nad Małym Stawem.

Wśród wielu wędrówek ciekawa okazała się także ta z wizytą na Zamku Chojnik w Sobieszowie. Uczniowie poznali historię tego miejsca i wysłuchali legendy o Kunegundzie, jednej z możnowładczyń. Frajdą było przeciskanie się przez dziurę w skale, aby ostatecznie dotrzeć do zwodzonego mostu i wkroczyć na dziedziniec zamku.

Oprócz całodziennych wycieczek uczestnicy wyjazdu mieli również zorganizowany czas w ośrodku. Brali udział w zajęciach muzyczno-ruchowych, teatralnych, profilaktycznych, wysłuchali prelekcji na temat uroków Karkonoszy, bawili się przy muzyce w trakcie pożegnalnej dyskoteki.

Mamy nadzieję, że chwile spędzone na Zielonej Szkole długo pozostaną w pamięci jej uczestników, a zdobyta wiedza przyda się na lekcjach geografii, biologii i historii.