Aktualności

„Witam Was, Moi Drodzy!

Zapewne wiecie, po co się tu dziś wszyscy zgromadziliśmy? Otóż, 11 listopada będę obchodziła swoje setne urodziny. Pewnie dziwi Was fakt, że jeszcze żyję. Właśnie tak! I mam się całkiem dobrze. Istnieję już bowiem od dawien dawna, a dokładnie od 966 roku, kiedy to zostałam ochrzczona. Na nowo narodziłam się jednak w 1918 roku, po 123 latach życia w niewoli…”

Tymi słowami rozpoczęły się uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Szkole Podstawowej nr 1 im. kpt. Leonida Teligi w Ustce. Spektakl przygotowany przez uczniów klas V-VIII zabrał widzów w niezwykłą podróż przez stulecia.

Młodzi aktorzy przypomnieli najważniejsze wydarzenia z historii naszej Ojczyzny. Dzięki nim widzowie mogli obejrzeć: założenie Gniezna, zwycięską bitwę pod Grunwaldem, naradę przywódców mocarstw dokonujących rozbiorów Rzeczpospolitej, wreszcie odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Na scenie nie zabrakło legendarnego Lecha, króla Polski Władysława Jagiełły, carycy Katarzyny II, cesarza Austrii Franciszka, króla Prus Fryderyka oraz Naczelnego Dowódcy Wojsk Polskich Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Akademię uświetnił polonez w wykonaniu uczniów klasy Va. W nostalgiczny nastrój wprawiły zebranych patriotyczne utwory zaśpiewane przez solistów oraz całą społeczność szkolną.

Na tym jednak nie koniec obchodów Święta Niepodległości w usteckiej „Jedynce”. Po apelu dyrekcja, nauczyciele, przedstawiciele Rady Rodziców oraz wszyscy uczniowie wzięli udział w akcji „Rekord dla Niepodległej” zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dokładnie o godz. 11.11 zebrani odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, po czym na pamiątkę dzisiejszych obchodów zasadzono na terenie szkoły dąb „Dla Niepodległej”.