Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce JEDYNKA im. kpt. Leonida Teligi

8.00-13.30

12.00-15.00

PEDAGOG // PSYCHOLOG

Organizują w szkole pomoc psychologiczną i pedagogiczną dla dzieci i młodzieży, której celem jest wspomaganie rozwoju psychicznego i efektywności uczenia się poprzez pomoc wychowawcom klas i współdziałanie z nauczycielami, rodzicami (opiekunami prawnymi), organami szkoły oraz instytucjami pozaszkolnymi.

Rola, zadania pedagoga i psychologa szkolnego

• Pomoc wychowawcom klas w rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb uczniów oraz analizowaniu przyczyn niepowodzeń szkolnych i trudności wychowawczych poprzez obserwację zachowania pojedynczych uczniów i klasy.
  • Rozmowy indywidualne i uczestnictwo w godzinach wychowawczych oraz innych spotkaniach z klasą.
  • Analizowanie wyników nauczania i ocen zachowania.
  • Prowadzenie lub organizowanie prelekcji i dyskusji na tematy ważne i interesujące dzieci i młodzież.
  • Rozpoznawanie indywidualnych potrzeb uczniów oraz analizowanie przyczyn niepowodzeń szkolnych.
  • Organizowanie i prowadzenie różnych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów, rodziców i nauczycieli.
  • Podejmowanie działań profilaktyczno-wychowawczych wynikających z programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły w stosunku do uczniów, z udziałem rodziców i nauczycieli.
  • Współpraca z poradnią psychologiczno-pedagogiczną i innymi poradniami specjalistycznymi w zakresie konsultacji, metod i form pomocy udzielanej uczniom oraz w zakresie specjalistycznej diagnozy w indywidualnych przypadkach.
  • Współdziałanie z policją, sądami w przypadkach wykroczeń uczniów (naruszenie regulaminu szkoły lub prawa) oraz zaniedbań opiekuńczych.
  • Działanie na rzecz zorganizowanej opieki i pomocy materialnej uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej,

Uczniu, możesz się zgłaszać do nas gdy:

• Masz problem i nie wiesz jak go rozwiązać.
  • Zauważyłeś, że łamane są prawa ucznia.
  • Masz problemy rodzinne, znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej.
  • Chciałbyś z kimś porozmawiać.
  • Chciałbyś pomóc innym, nie wiesz w jaki sposób.

Drodzy rodzice, możecie oczekiwać pomocy w rozwiązaniu sytuacji problemowej, dotyczącej swojego dziecka, gdy:

• Obserwujecie, że dziecko ma trudności w nauce bądź niepowodzenia szkolne (możliwość rozpoznania przyczyn kłopotów w nauce, poprzez kontakt z poradnią psychologiczno-pedagogiczną, diagnozującą przyczyny niepowodzeń szkolnych, deficyty rozwojowe dzieci).
  • Widzicie, że dziecko ma problemy w kontaktach z rówieśnikami.
  • Macie problemy wychowawcze i nie wiecie jak sobie z nimi poradzić.
  • Zauważyliście niepokojące objawy w funkcjonowaniu Waszego dziecka (zmiany w zachowaniu, obniżenie nastroju, napady złości, napady lękowe).
  • Wasze dziecko nie radzi sobie z emocjami.
  • Chcecie uchronić Wasze dziecko przed ryzykownymi zachowaniami.
  • Chcecie podnieść swoje kompetencje wychowawcze.
  • Znaleźliście się w trudnej sytuacji materialnej, finansowej lub życiowej.