Archiwum

Dnia 7 marca w Nasze Szkole zostało zorganizowane spotkanie szkoleniowe dla nauczycieli, pedagogów, psychologów oraz rodziców pt. „Nowe oblicze autyzmu. Grzyby, bakterie, pasożyty i nietolerancje pokarmowe – czy taka diagnostyka w autyzmie ma sens?”

Na spotkanie przybyli licznie zaproszeni goście z usteckich szkół i przedszkoli oraz przedstawiciele Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słupsku, Szkoły Podstawowej we Wrześciu, w Gąbinie. W spotkaniu brali też udział rodzice dzieci ze spektrum autyzmu.

Alergie i nietolerancje pokarmowe nazywane są plagą XXI wieku, są one coraz częstszą przyczyną chronicznych, nawracających problemów zdrowotnych.

Przyczyną nadwrażliwości pokarmowych jest uszkodzenie bariery jelitowej. W konsekwencji niewystarczająco rozłożone cząstki pokarmowe przenikają do krwiobiegu i aktywują odpowiedź immunologiczną i rozwój stanu zapalnego w organizmie.

Autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym, związanym
z nieprawidłową pracą układu nerwowego człowieka. Jednostka, ta ze względu na mnogość objawów zakwalifikowana została do szerokiej grupy schorzeń nazwanej spektrum zaburzeń autystycznych (ASD).

U osób ze zdiagnozowanym ASD najczęściej obserwuje się nieprawidłowości w pracy przewodu pokarmowego, tj.: bóle brzucha, zaparcia, refluks żołądkowo-przełykowy, mdłości, biegunki czy mdłości. Za jeden z głównych czynników prowadzących do ich wystąpienia uznaje się zaburzenia mikroflory jelitowej, stanowiącej jeden z podstawowych elementów składowych bariery jelita cienkiego. W konsekwencji dochodzi do jej uszkodzenia i utraty selektywności wchłaniania (tzw. zwiększoną przepuszczalność bariery jelitowej). Do krwiobiegu zaczynają przenikać nie w pełni strawione cząstki pokarmowe. Co więcej u znacznej części osób z ASD jednocześnie obserwowane są niedobory enzymów warunkujących prawidłowe trawienie przyjmowanego pokarmu.

Obecnie najczęściej zalecaną dietą dla osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu jest dieta eliminacyjna, wykluczająca z codziennego jadłospisu gluten oraz kazeinę. Podejście do diety powinno być restrykcyjne, a więc niepozwalające na pojawienie się nawet śladowych ilości tych związków w spożywanych pokarmach. Badania wykazują, że odpowiednio prowadzona dieta eliminacyjna może prowadzić do zmniejszenia, a nawet zniesienia objawów typowych dla dzieci ze spektrum autyzmu.

Składamy podziękowania pani Małgorzacie Drobczyńskiej i pani Dominice Jankowskiej za przybycie do Naszej Szkoły i przeprowadzenie szkolenia.

Źródła:

  • Hozyasz K.K., Gryglicka H., Żółkowska J. Dieta bezglutenowa a leczenie zaburzeń ze spektrum autyzmu – skrótowy przegląd piśmiennictwa. 2010 5(4), 195-201
  • Wasilewska J., Jarocka-Cyrta E., Kaczmarsj M. Patogeneza zaburzeń przewodu pokarmowego u dzieci z autyzmem. 2009, 27(157).