Archiwum

Leonid Teliga to człowiek o niezłomnych charakterze, który potrafił wbrew przeciwnościom losu spełnić swoje marzenia. Pokonał wiele przeszkód, ale osiągnął cel – opłynął samotnie świat jako pierwszy Polak i Słowianin.

Mając takiego patrona, uczniowie „Jedynki” z dumą noszą jego imię i pamiętają o wspaniałych dokonaniach. Doskonałą okazją do przypomnienia sylwetki Leonida Teligi była setna rocznica jego urodzin przypadająca w bieżącym roku.  Z tej okazji w naszej szkole odbyło się wiele imprez:

  • Projekcja w kinie „Delfin” najnowszego reportażu o L. Telidze pt. „OPTY-mista. Pochwała żeglarstwa”
  • Mistrzostwa szkoły w pływaniu uczniów klas III
  • Zajęcia czytelnicze dla uczniów klas II o tematyce morskiej – zapoznanie z baśniami i legendami związanymi z Bałtykiem
  • Nauka piosenek żeglarskich i koncert szantowy oraz spotkania z żeglarzami
  • Konkurs wiedzy o patronie i jego morskich dokonaniach oraz test wiedzy o żeglarstwie
  • Konkurs na prezentację multimedialną i film o Leonidzie Telidze, konkurs poetycki „Z Leonidem Teligą przez morza i oceany” na wiersz o patronie oraz konkurs plastyczny pt. „Marzyć to móc, czego dowodem jest Leonid Teliga”
  • Spotkanie z legendarnym kpt. Peterem Haase – usteckim żeglarzem i marynarzem

Zwieńczeniem naszych działań był spektakl poświęcony patronowi szkoły pt. „Iść za marzeniem”, który odbył się 9 czerwca. Tym razem chcieliśmy pokazać Leonida Teligę jako człowieka, który spełnił swoje największe pragnienie. Z chłopca nieśmiało marzącego o morskich wyprawach stał się żeglarzem, który dokonał czegoś wielkiego - samotnie opłynął świat. Z LOLKA wyrósł na LEONIDA i nakarmił dobrego wilka, bo pielęgnował w swoim życiu takie cechy jak optymizm, odwaga, pracowitość i wytrwałość.

         Spektakl został zaprezentowany zaproszonym gościom, przyjaciołom szkoły, nauczycielom, uczniom i rodzicom. Po uroczystości p. Dyrektor zaprosiła gości na tort. Każda klasa również otrzymała tort z okazji urodzin patrona.

         Natomiast 12 czerwca, w 46. rocznicę nadania szkole imienia kpt. Leonida Teligi, zorganizowaliśmy DZIEŃ PATRONA. Wszystkich obowiązywał strój związany z morzem, żeglarstwem. Odbył się uroczysty apel podsumowujący szkolne konkursy dotyczące patrona. Następnie uczniowie klas IV – VI przystąpili do zmagań sportowych, natomiast klasy 0 – III miały zorganizowane zajęcia poza szkołą:

  • Klasy 0 – I odwiedziły na zaproszenie p. Jakuba Lipczyńskiego stadninę koni, do której dotarły „Ciuchcią”,
  • Klasy drugie zostały zaproszone do klubu „Opty”, gdzie o żeglarstwie opowiadał uczniom p. Eugeniusz Ginter,
  • Klasy trzecie skorzystały z zaproszenie p. Henryka Moralewicza i udały się na ognisko zorganizowane przez WKŁ „BAŁTYK”.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przyjaciołom szkoły i rodzicom, którzy wsparli Szkołę w przygotowaniu SETNYCH URODZIN PATRONA.

Bez Państwa życzliwości i pomocy

nie udałoby się zorganizować imprezy o takim zasięgu.