Archiwum

Naród, który nie sza­nuje swej przeszłości, nie zasługu­je na sza­cunek teraźniejszości i nie ma pra­wa do przyszłości. Te słowa Józefa Piłsudskiego trafnie oddają potrzebę wychowywania młodego pokolenia Polaków w duchu patriotyzmu i dbałości o znajomość polskiej historii, również jej trudnych, bolesnych kart, do których niewątpliwie należy zbrodnia katyńska.

13 kwietnia to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Aby uczcić pamięć Polaków wymordowanych w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie, odbyła się uroczystość pod Krzyżem Katyńskim na cmentarzu komunalnym w Ustce zorganizowana przez dowódcę Garnizonu Ustka oraz Burmistrza Miasta. Przybyli na nią przedstawiciele Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Związku Sybiraków, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Rady Miasta Ustka oraz szkół i stowarzyszeń usteckich. Reprezentacja uczniów naszej szkoły wraz z p. Dorotą Grześ – opiekunem Parlamentu Uczniowskiego, również uczciła pamięć ofiar zbrodni katyńskiej i złożyła kwiaty pod Krzyżem Katyńskim.

Ponadto dla uczniów klas szóstych, którzy z tematem zbrodni katyńskiej zostali zapoznani już na lekcjach historii, odbyła się projekcja filmu „Katyń”. Obraz przybliżył uczniom tragiczne losy polskich oficerów rozstrzelanych przez NKWD wiosną 1940 roku.

pamieci ofiar katynskich