Archiwum

Szybka i prawidłowa interwencja w ratowaniu ludzkiego życia jest bardzo ważna. Przekonali się o tym uczniowie naszej szkoły, którzy w poniedziałek tj. 16 grudnia uczestniczyli w warsztatach pierwszej pomocy przedmedycznej. Wykwalifikowani ratownicy z Żandarmerii Wojskowej w klasach Va, Vb i VIb przekazali podstawowe wskazówki dotyczące czynności resuscytacyjnych. Uczniowie mieli możliwość nie tylko porozmawiania z ratownikami medycznymi, ale także wykonania ćwiczeń z użyciem fantoma.

Podstawowe zabiegi resuscytacyjne:

Algorytm postępowania:

  1. Oceń swoje bezpieczeństwo.
  2. Sprawdź, czy poszkodowany reaguje.
  3. Głośno wołaj o pomoc.
  4. Udrożnij drogi oddechowe i sprawdź oddech – lekko odchyl głowę do tyłu i unieś żuchwę.
  5. Sprawdź, czy oddycha prawidłowo.
  6. Zadzwoń pod numer 112 lub 999.
  7. Wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej.
  8. Wykonaj 2 oddechy.
  9. Kontynuuj resuscytację aż do przyjazdu pogotowia.