Archiwum

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce już po raz piąty uczestniczy w projekcie europejskim, tym razem pod nazwą „CHILDREN’S EMPOWERMENT, CHILDREN’S SOLUTIONS” czyli „Dziecięce działania, dziecięce rozwiązania”. Podejmowane przez nauczycieli z Irlandii, Hiszpanii, Portugalii, Belgii i Polski zadania mają na celu rozwijanie świadomości poczucia własnej wartości i dobrego samopoczucia, umiejętności radzenia sobie z emocjami w relacjach z rówieśnikami, rodzicami, wychowawcami. (A jest to cecha bardzo ważna w dzisiejszym świecie.) Mają wpływ na kształtowanie pożądanych postaw, uczą w odpowiedni sposób rozładowywać negatywne emocje, pokonywać stres, strach, radzić sobie ze złością. Poruszają nawet tak trudne tematy, jak strata bliskiej osoby. Oczywiście świat dziecka to nie tylko negatywne emocje, ale przede wszystkim pozytywne doznania. I takie też znajdziemy w naszym projekcie ERASMUS+. Dzieci rozmawiają o przyjaźni, miłości, szczęściu i radości.

Działania projektowe dostosowano do wyobraźni i poziomu intelektualnego dzieci i organizowane są wokół fikcyjnej postaci wyrażonej w sposób plastyczny jako WELLBEAN, w której wykorzystano grę słów: Well – dobrze i bean – fasola i tak powstała wesoła fasolka, symbolizująca dobre samopoczucie. Stanowi ona logo naszego programu.

Uczniowie poznają całą rodzinę Wellbean, która jest przedstawiona w formie kolorowych ludzików-fasolek jak z kreskówki. Nauczyciele wykorzystują scenki rysunkowe będące punktem wyjścia do dyskusji na temat uczuć doświadczanych przez fasolki, ale odnoszących się do doświadczeń dzieci. Uczą się rozwiązywać konflikty, analizują swoje emocje, wyrażają opinie i utrwalają dobre nawyki: kulturę słowa, aktywne słuchanie, szacunek dla innych, empatię, poczucie odpowiedzialności za siebie i innych. Jest to bardzo trudne zadanie, ale dzięki formie rysunkowej, uczniowie chętnie się w nie angażują, otwierają się, przełamują lęk i zaczynają mówić śmiało, co czują i myślą.

Projekt jest realizowany od 2015 do 2017 r. Do tej pory odbyły się międzynarodowe spotkania robocze w Irlandii, Belgii i Hiszpanii. Partnerzy ze szkół europejskich pracują pod kierunkiem głównego koordynatora a zarazem dyrektora szkoły w Kinvara w Irlandii pana Shane McDonagh. Nauczyciele biorą udział w różnorodnych zajęciach warsztatowych i teatralnych, dotyczących dobrego samopoczucia dzieci. Opracowują materiały dydaktyczne, które znajdą się na specjalnej stronie internetowej stanowiącej produkt końcowy projektu.

Teraz przyszła kolej na Ustkę. Od 28 września do 2 października będziemy gospodarzami spotkania koordynatorów projektu ze szkół europejskich. Dla naszych gości przygotowaliśmy moc atrakcji: przedstawienie o uczuciach doświadczanych przez dzieci, prezentację podsumowującą roczną pracę w projekcie, grę planszową wykorzystującą postać WELLBEAN stworzoną przez naszych nauczycieli oraz piosenkę o bohaterze projektu. Odbędą się również zajęcia warsztatowe: cyrkowe, z robotyki, plastyczne, z wykorzystaniem Centrum Eksperymentu, zabawy z pamięcią.

Pani Ewelina Pietrzyk – koordynator programu w naszej szkole – podkreśla, że podobnie jak u nas, w państwach partnerskich projekt cieszy się dużym zainteresowaniem środowisk lokalnych, władz samorządowych i oświatowych. Podczas spotkania w Belgii w Dilsen-Stokkem na podsumowanie wizyty przybył Minister Opieki Społecznej, Zdrowia Publicznego i Rodziny, który zainteresował się projektem tak bardzo, że zaproponował współpracę przy tworzeniu strony internetowej, a koordynatorów projektu ze wszystkich państw zaprosił na wizytę w ministerstwie w Brukseli, która odbędzie się w listopadzie br.

Chcielibyśmy, aby idee i rezultaty projektu dotarły do szerszego grona odbiorców i mogły być wykorzystane nie tylko w szkołach zaangażowanych bezpośrednio w „Wellbeing by Wellbeans”. Nowoczesna szkoła, jaką z pewnością jest ustecka „Jedynka”, ma za zadanie nie tylko przekazać uczniom wiedzę, ale przygotować ich do dorosłego życia, wyposażyć w narzędzia pozwalające radzić sobie ze stresem, umiejętnie wyrażać uczucia zarówno pozytywne jak i negatywne. Właśnie dlatego nasi nauczyciele podejmują innowacyjne działania w ramach projektu ERASMUS + .