0 -lecie

naszych europejskich partnerów

Jubileuszowa szanta

Kartka z kalendarza

W sobotę, 12 czerwca 1971 roku, odbyła się uroczystość nadania Szkole Podstawowej nr 1 w Ustce imienia żeglarza, dziennikarza i zasłużonego Polaka kapitana Leonida Teligi.

Nauczyciele i uczniowie Usteckiej Jedynki od roku przygotowywali się do uroczystości nadania imienia szkole. Odbyła się ona na placu przed budynkiem szkoły, gdzie ustawiono honorową trybunę    i gdzie zgromadzili się zaproszeni goście, nauczyciele, młodzież oraz mieszkańcy Ustki. Na trybunie honorowej stanęli członek KW PZPR Barbara Konon, I sekretarz KMiP partii Kazimierz Łukasik, kierownik szkoły Stanisław Dutka oraz gość honorowy – brat patrona szkoły – Stanisław Teliga, a także przedstawiciele Jacht-Klubu LOK w Gdyni, którego wieloletnim członkiem był Leonid Teliga.

Nad wejściem do szkoły umieszczono hasło „Całe życie poświęciłem ojczyźnie i morzu”. Na frontonie szkoły wmurowano tablicę pamiątkową ufundowaną przez rodziców.

Uroczystość zakończyła część artystyczna, która przybliżyła sylwetkę znanego żeglarza. Przygotowały ją nauczycielki Jadwiga Chumek, Alicja Gadowska oraz Joanna Musialik.

Na zakończenie goście zwiedzili wystawę ,której treścią były wspomnienia o wielkim żeglarzu Leonidzie Telidze i gdzie prezentowano pamiątki po nim, zdjęcia z rejsu, autografy, flagę z jachtu “Opty”. Goście wpisali się również do księgi pamiątkowej.