
Dzięki OZE więcej chodzę, a czyste Miasto nie wzdycha tylko oddycha – organizacja cyklu wydarzeń ekologicznych dla uczniów klas IV-VIII w SP1 w Ustce
Projekt ma na celu zwiększeniu świadomości ekologicznej uczestników w zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz ich wpływu na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych w szczególności CO2.
W ramach projektu zrealizowaliśmy cykl warsztatów ekologicznych z wykorzystaniem zestawów Ekoboxów. Dzięki temu powstała pomysłowa ekologiczna biżuteria, breloki, magnesy, a także pachnące sole kąpielowe i pyszne herbaty. Ponadto wykonaliśmy kule nasienne, które zostały wykorzystane do stworzenia łąki kwietnej na terenie wokół szkoły. Podczas wszystkich zajęć warsztatowych uczniowie zostali poinformowani o ekologicznych materiałach wykorzystanych w projekcie.
Kolejnym zadaniem był udział w konkursie plastycznym dotyczący działań na rzecz ochrony środowiska i powietrza. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, przystąpiło do niego aż 173 uczniów z klas I-VIII, którzy wykonali ciekawe prace plastyczne, a ich tematem przewodnim były oczywiście czyste powietrze i odnawialne źródła energii.
Ponadto udostępniamy ulotkę informacyjną natemat podjętych działań i zachęcamy do zapoznania się z nią, jak również do obejrzenia galerii zdjęć prezentujących efekty pracy naszych uczniów.
W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła bierze udział w cyklu wydarzeń ekologicznych przeznaczonych dla uczniów klas IV-VIII. Głównym celem projektu jest zwiększenie świadomości ekologicznej uczestników w zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz ich wpływu na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, w szczególności CO2.
W ramach realizacji projektu szkoła zrealizowała cykl warsztatów ekologicznych z wykorzystaniem zestawów „Ekobox” w 4 grupach po 25 osób. Główny opiekun warsztatów, pani Joanna Borkowska, prowadząc nadzór podczas zajęć, opowiadała uczniom o ekologicznym wymiarze każdego stanowiska.
Jedna z uczestniczek warsztatów w ten oto sposób je podsumowała:
„Podczas warsztatów mogliśmy samodzielnie wykonać herbaty ziołowe oraz sole do kąpieli, a także stworzyć własną łąkę kwietną. Do wykonania herbaty wykorzystaliśmy dziką różę, melisę, pokrzywę, skrzyp i inne zioła. Do zrobienia soli do kąpieli użyliśmy olejków eterycznych, lukrecję, hibiskus i rumianek.
Aby wykonać łąkę kwietną, musieliśmy użyć ziemi, gliny, gorczycy, koniczyny, gryki, itp. Dowiedzieliśmy się, że łąka kwietna ma bardzo pozytywny wpływ na środowisko, przynosząc zarówno korzyści ekonomiczne, jak i przyrodnicze.
Dzięki tym warsztatom wzbogaciliśmy swoją wiedzę o otaczającym nas świecie.”