Szkoła Podstawowa nr 1
w Ustce

JEDYNKA
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

POLSKA DROGA KU NIEPODLEGŁOŚCI!

8 listopada 2024 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość związana z obchodami Święta Niepodległości, która miały na celu uczczenie 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W obchodach wzięli udział uczniowie, nauczyciele oraz rodzice.

Od rana w holu szkoły czekał na wszystkich słodki poczęstunek – kolorowe babeczki ozdobione biało-czerwonymi flagami oraz cytatami związanymi z wolnością i patriotyzmem – o który zadbała pani Anna Szydloch wraz ze swoją klasą Va. Na holu szkoły można było też podziwiać gazetkę tematyczną przygotowaną przez panią Lillę Marciniak.

Obchody rozpoczęły się o godzinie 9:00, kiedy to w auli szkoły zgromadzili się wszyscy uczestnicy, aby wspólnie świętować to wyjątkowe wydarzenie. Już na wstępie było mnóstwo emocji – podziwu dla scenografii autorstwa Agnieszki Babierackiej, która wprowadziła nas w klimat wydarzeń rozegranych na scenie auli. Uczniowie klasy 4ms, 4a, 5a, 6b oraz 7s zaprezentowali program artystyczny, który składał się ze spektaklu, recytacji wierszy patriotycznych oraz pieśni legionowych. Część artystyczna miała na celu przypomnienie trudnej historii Polski i oddanie hołdu tym, którzy walczyli o wolność i niezależność naszego kraju. Chór szkolny prowadzony przez pana Janusza Werrę zaprezentował takie utwory jak: „Rota”, „Niepodległość”, „123…”, „O mój rozmarynie”, które wprowadziły nas w refleksyjny nastrój. Dopełnieniem części artystycznej była piękna prezentacja multimedialna przygotowana przez panią Anetę Owczarek, która nawiązywała do treści przekazywanych na scenie.

Spektakl wyreżyserowany przez panią Monikę Holak rozpoczął się od dramatycznych wydarzeń, które ukazały Polskę podzieloną przez trzech zaborców – Rosję, Prusy i Austrię. Na tle ciemnego, stonowanego światła widzowie z uwagą obejrzeli taniec białego orła symbolizującego Polskę (w wykonaniu ucz. Aleksandry Klimek) pokonanego przez zaborców, wyciągnięte ręce Polaków, które nie mogły sięgnąć po wolność. Choreografia była kluczowym elementem spektaklu, ponieważ w sposób bardzo obrazowy oddała ducha tamtych czasów – cierpienie, ale i determinację narodu polskiego. Ruchy tancerzy symbolizowały nie tylko zaborczą przemoc, ale również pragnienie wolności i dążenie do niezależności, które nie zgasły mimo trudnych warunków. W tej części spektaklu uwagę przyciągały także emocjonalne gesty, takie jak błagalne gesty ku niebu, modlitwy i spontaniczne zrywy, które symbolizowały nieustanny opór społeczeństwa polskiego wobec okupantów.

Kulminacyjnym punktem przedstawienia była scena z 1918 roku, ukazująca moment, w którym Polska odzyskuje niepodległość. W tym fragmencie spektaklu pojawiły się gesty triumfu, a także radości z odzyskanej wolności. Treści te w profesjonalny sposób przekazali widzom nasi zdolni uczniowie – Polla Dziuba w roli babci (IVms), Maria Kublik w roli wnuczki (VI b), Leon Pawlikowski w roli dziadka (VI b) oraz wspaniali recytatorzy: Klaudia Dzedzej (VIIs), Hanna Kierzkowska (VIIs), Adam Łobocki (Va), Laura Nieźwińska (IVms), Viktor Holak-Leś (IVms) i Iga Kowalczyk (IVa).

Szczególne podziękowania należą się pani Stefanii Salachnie, która zadbała o rekwizyty dla aktorów oraz o wystrój szkoły.

Uroczystość zakończyła się krótkim przemówieniem Pani Dyrektor, która podkreśliła, jak ważne jest, aby pamiętać o historii naszego kraju i pielęgnować wartości patriotyczne wśród młodego pokolenia.

Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole były nie tylko okazją do przypomnienia sobie trudnych chwil z historii Polski, ale także momentem refleksji nad tym, jak cenna jest wolność i niezależność. Były pełne wzruszeń, a uczniowie, zarówno biorący udział w spektaklu, jak i najmłodsi widzowie wykazali się dużą dojrzałością i szacunkiem dla tradycji narodowych.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji, która znajduje się poniżej.

Skip to content