Szkoła Podstawowa nr 1
w Ustce

JEDYNKA
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

USTECKA JEDYNKA NAJLEPSZA W POLSCE!

Przedstawiciele naszej szkoły w dwóch 5-osobowych zespołach wzięli udział w 6 edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „PODAJ DOBRO DALEJ” organizowanego przez Fundację im. Heleny Kmieć. Podjęte zadania to edukowanie, rozwijanie i uwrażliwianie na pomoc drugiemu człowiekowi w duchu tragicznie zamordowanej wolontariuszki w Boliwii, której proces beatyfikacyjny właśnie się rozpoczął.

Zespoły konkursowe wraz z opiekunami: siostrą Dominiką i panią Dorotą Grześ realizowały akcje pomocowe i charytatywne, których inspiracją była działalność śp. Heleny Kmieć. Nasi uczniowie przeprowadzili wiele działań pod hasłem „Przyjaciel każdego”, wyciągając pomocną dłoń w kierunku osób niepełnosprawnych oraz „Z serca do serca”, gdzie nieśli dobro i poświęcali swój czas drugiemu człowiekowi.

Z uznaniem konkursowego jury spotkała się akcja stworzenia kącika relaksu misyjnego w Szkole Podstawowej nr 1 w Ustce, w którym nasi wychowankowie poznawali tajemnice i zadania misji na świecie. Kolejnym zadaniem była akcja informacyjna w naszej placówce na temat działań na rzecz osób niepełnosprawnych. Korytarze szkolne ozdobiono plakatami przedstawiającymi różne rodzaje niepełnosprawności. Nasi uczniowie sprzedawali też wyhodowane przez siebie żonkile w ramach pomocy chorym przebywającym w Hospicjum dla Dzieci w Gdańsku, przygotowali paczki z przyborami szkolnymi i artykułami papierniczymi dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie z Gatara w Burundi, w Afryce, zorganizowali koncert – montaż muzyczno-słowny ku pamięci Heleny Kmieć dla osób niepełnosprawnych z naszego regionu oraz marszobieg dla chorego chłopca – Olafa Krasnowskiego.

Nakład pracy, poświęcony czas na działania wolontariatu, kreatywność i otwartość naszej młodzieży zostały nagrodzone na uroczystej gali w Krakowie w dniu 4 czerwca 2024. Ekipa z „Jedynki” zajęła 1. miejsce w projekcie, wygrywając Nagrodę Główną, którą jest wakacyjny wyjazd na wolontariat zagraniczny, oraz odebrała Nagrodę Publiczności przyznaną w wyniku głosowania przeprowadzonego na YouTube.

Opiekun szkolnego wolontariatu
Dorota Grześ

Skip to content