Szkoła Podstawowa nr 1
w Ustce

JEDYNKA
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT „MISTRZYNI SZYMBORSKA”

Ustanowienie przez Senat RP roku 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej to wspaniała okazja do upamiętnienia osiągnięć wybitnej noblistki. Z tej okazji zrodził się pomysł, by zorganizować akcję, w realizację której włączone zostaną wszystkie chętne szkoły w Polsce. Propozycja ta spotkała się z uznaniem wielu nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych, dlatego w styczniu oficjalnie zainaugurowano ogólnopolski projekt pod nazwą „MISTRZYNI SZYMBORSKA”.

W marcu do działań projektowych przystąpiła Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce. Przez dwa kolejne miesiące zrealizowaliśmy następujące zadania:

– klasy Ia i IIIb przygotowały portrety Noblistki pod hasłem „Kolorowa Szymborska” (opiekun p. Iwona Siemaszko-Kaszuba),

– klasa IIIb wykonała ilustracje do utworu „Mała dziewczynka ściąga obrus” (opiekun p. Iwona Siemaszko-Kaszuba),

– klasa IVa na języku polskim opracowała oryginalne wersje wiersza „Kot w pustym mieszkaniu” (opiekun p. Elżbieta Moralewicz),

– klasy IVa i VIc stworzyły własne „lepieje” – dwuwersowe teksty o żartobliwej treści (opiekun p. Elżbieta Moralewicz),

– klasy IV-VIII wykonały na zajęciach informatycznych zakładki własnego pomysłu związane z twórczością Wisławy Szymborskiej; później rozdawano je uczniom i nauczycielom (opiekunowie: p. Małgorzata Bratasz, p. Krzysztof Woźniak),

– klasa IVa stworzyła na korytarzu szkolnym gazetkę tematyczną pt. „Ku refleksji” (z najpiękniejszymi cytatami Wisławy Szymborskiej), a także drugą pt. „Ciekawostki z życia noblistki”; zaprezentowano na nich również prace plastyczne uczestników projektu (opiekunowie: p. Elżbieta Moralewicz, p. Stefania Salachna),

– wszystkie chętne dzieci wzięły udział w zadaniu pt.„Poczęstuj się cytatem”

 (opiekunowie: s. Dominika, p. Elżbieta Moralewicz),

– na szkolnych telebimach wyświetlano w czasie przerw prezentację multimedialną pt. „Perełki Szymborskiej” z fragmentami wierszy naszej noblistki (opiekun s. Dominika).

Na zakończenie projektu przygotowane zostało zadanie finałowe pod nazwą „Cała szkoła chórem za Szymborską!”. Wzięli w nim udział uczniowie klas III-VIII, którzy w szkolnej auli wspólne odśpiewali piosenkę pt. „Nic dwa razy” do słów naszej mistrzyni (opiekun p. Janusz Werra, p. Elżbieta Moralewicz).

Występ najpiękniejszego chóru świata, który utworzyła społeczność SP1 w Ustce, można obejrzeć pod tym linkiem:

Jesteśmy pewni, że dzięki udziałowi w projekcie „MISTRZYNI SZYMBORSKA” nasi uczniowie mogli bliżej poznać życie i twórczość polskiej noblistki, która w tym roku obchodziłaby setną rocznicę urodzin. Jej poezja, doceniona w 1996 roku przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk przyznającą Wisławie Szymborskiej Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, wzrusza i porusza czytelników na całym świecie. Warto, by docenili ją również najmłodsi Polacy.

Skip to content