Szkoła Podstawowa nr 1
w Ustce

JEDYNKA
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT „MISTRZYNI SZYMBORSKA”

Ustanowienie przez Senat RP roku 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej to wspaniała okazja do upamiętnienia osiągnięć wybitnej noblistki. Z tej okazji zrodził się pomysł, by zorganizować akcję, w realizację której włączone zostaną wszystkie chętne szkoły w Polsce. Propozycja ta spotkała się z uznaniem wielu nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych, dlatego w styczniu oficjalnie zainaugurowano ogólnopolski projekt pod nazwą „MISTRZYNI SZYMBORSKA”.

W marcu do działań projektowych przystąpiła Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce. Przez dwa kolejne miesiące zrealizowaliśmy następujące zadania:

– klasy Ia i IIIb przygotowały portrety Noblistki pod hasłem „Kolorowa Szymborska” (opiekun p. Iwona Siemaszko-Kaszuba),

– klasa IIIb wykonała ilustracje do utworu „Mała dziewczynka ściąga obrus” (opiekun p. Iwona Siemaszko-Kaszuba),

– klasa IVa na języku polskim opracowała oryginalne wersje wiersza „Kot w pustym mieszkaniu” (opiekun p. Elżbieta Moralewicz),

– klasy IVa i VIc stworzyły własne „lepieje” – dwuwersowe teksty o żartobliwej treści (opiekun p. Elżbieta Moralewicz),

– klasy IV-VIII wykonały na zajęciach informatycznych zakładki własnego pomysłu związane z twórczością Wisławy Szymborskiej; później rozdawano je uczniom i nauczycielom (opiekunowie: p. Małgorzata Bratasz, p. Krzysztof Woźniak),

– klasa IVa stworzyła na korytarzu szkolnym gazetkę tematyczną pt. „Ku refleksji” (z najpiękniejszymi cytatami Wisławy Szymborskiej), a także drugą pt. „Ciekawostki z życia noblistki”; zaprezentowano na nich również prace plastyczne uczestników projektu (opiekunowie: p. Elżbieta Moralewicz, p. Stefania Salachna),

– wszystkie chętne dzieci wzięły udział w zadaniu pt.„Poczęstuj się cytatem”

 (opiekunowie: s. Dominika, p. Elżbieta Moralewicz),

– na szkolnych telebimach wyświetlano w czasie przerw prezentację multimedialną pt. „Perełki Szymborskiej” z fragmentami wierszy naszej noblistki (opiekun s. Dominika).

Na zakończenie projektu przygotowane zostało zadanie finałowe pod nazwą „Cała szkoła chórem za Szymborską!”. Wzięli w nim udział uczniowie klas III-VIII, którzy w szkolnej auli wspólne odśpiewali piosenkę pt. „Nic dwa razy” do słów naszej mistrzyni (opiekun p. Janusz Werra, p. Elżbieta Moralewicz).

Występ najpiękniejszego chóru świata, który utworzyła społeczność SP1 w Ustce, można obejrzeć pod tym linkiem:

Jesteśmy pewni, że dzięki udziałowi w projekcie „MISTRZYNI SZYMBORSKA” nasi uczniowie mogli bliżej poznać życie i twórczość polskiej noblistki, która w tym roku obchodziłaby setną rocznicę urodzin. Jej poezja, doceniona w 1996 roku przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk przyznającą Wisławie Szymborskiej Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, wzrusza i porusza czytelników na całym świecie. Warto, by docenili ją również najmłodsi Polacy.

Skip to content