Szkoła Podstawowa nr 1
w Ustce

JEDYNKA
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

OCHRONA PTAKÓW PRZED KOLIZJAMI ZE SZKLANYMI POWIERZCHNIAMI

W poniedziałek, 24 kwietnia, w ramach projektu pod nazwą „Ochrona ptaków przed kolizjami ze szklanymi powierzchniami” naszą szkołę odwiedziła pracownica Słowińskiego Parku Narodowego. Pod jej czujnym okiem uczniowie klasy IIs naklejali specjalne taśmy ochronne na wiatę rowerową znajdującą się na terenie SP1 od strony ulicy Darłowskiej.

Działania te miały zapobiec zagrożeniom, jakim są dla ptaków przezroczyste przeszkody, czyli tzw. „szklane domy”. Kolizje ptaków z szybami są ważną przyczyną spadku ich liczebności w skali globalnej. W Polsce monitoringiem tego rodzaju śmiertelności zajmuje się Fundacja „Szklane Pułapki”.

Co my możemy zrobić, aby pomóc ptakom i zmniejszyć ilość takich wypadków? Przede wszystkim powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć okna i inne szklane powierzchnie. Wspomniana Fundacja, powołując się na wieloletnie badania, propaguje naklejanie tzw. „kropek”.

Małe, białe kropki naklejane na szyby w równych liniach są mało widoczne dla człowieka, w żaden sposób nie ograniczają przepływu światła słonecznego, a stają się niezwykle skuteczną ochroną dla ptaków. Dzięki nim zmniejsza się w oczach ptaków wielkość przestrzeni pomiędzy framugami i odbierają one komunikat: „Nie zmieścisz się”. W konsekwencji nie podejmują więc próby uderzenia w okno.

Dobro i ochrona ptaków to priorytety w działaniach Słowińskiego Parku Narodowego. Oprócz 60 taśm z kropkami przekazał on naszej szkole w celach edukacyjnych również książkę pt. „Kolizje ptaków z transparentnymi powierzchniami. Kompendium wiedzy”. Można się z nią zapoznać w szkolnej bibliotece.

Skip to content