Szkoła Podstawowa nr 1
w Ustce

JEDYNKA
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

SZKOLNE OBCHODY DNIA ZIEMI

Z okazji tegorocznych obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole zorganizowano apel, który przeprowadzono w niecodziennej formie. Uczniowie klas ósmych odegrali role uczestników Międzynarodowej Konferencji Klimatycznej, której przewodnie hasło brzmiało: „Prawdziwa cena szybko zmieniającej się mody”. Gospodarzem konferencji była Polska, a gośćmi – przedstawiciele organizacji ekologicznych z Indii, Chin i Chile. Uczestnicy spotkania omówili problem związany z nadprodukcją odzieży na świecie oraz z negatywnym wpływem tego przemysłu na środowisko naturalne.

Podążając za szybko zmieniającą się modą, bardzo często kupujemy ubrania, które zbyt krótko nosimy. Taką niezniszczoną jeszcze odzież wyrzucamy do śmieci tylko dlatego, że  jest już niemodna. Duże wrażenie na oglądających zrobiła informacja, że w Chile, na pustyni Atakama, znajduje się największe na świecie wysypisko odzieży. Trafiają tam ubrania, nawet te nigdy nieużywane, których nie sprzedano w sklepach i wyrzucono tylko dlatego, by zastąpić je nową, modną kolekcją.   

Podczas apelu odbył się również widowiskowy happening pod hasłem: „Ubrania to nie śmieci”, który był formą zwrócenia uwagi na ten istotny problem. Klasy zaprezentowały stroje zrobione z materiałów wtórnych, czyli odpadów, które można poddać recyklingowi. Uczniowie naszej szkoły wykazali się przy tym  nie tylko wiedzą na temat ekologii, ale również niezwykłą kreatywnością.

Skip to content