Szkoła Podstawowa nr 1
w Ustce

JEDYNKA
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

CAŁA POLSKA CZYTA NA GŁOS 2.0

Pierwszego lutego obchodzony był po raz kolejny Światowy Dzień Głośnego Czytania ustanowiony w 2010 roku przez LitWorld, organizację non-profit wierzącą w moc czytania. W związku z tym świętem ogłoszono ogólnopolską akcję pod nazwą „Cała Polska czyta na głos 2.0”, która trwała do końca lutego. Pomysłodawczynią i opiekunką projektu była pani Monika Khan, anglistka i ambasadorka Wakeleta, Flipa, eTwinninga oraz Wiosny Edukacji.

Celem akcji było uświadomienie znaczenia czytania na głos poprzez zaangażowanie jak największej liczby uczniów, nauczycieli, rodziców oraz poetów i pisarzy do wspólnego stworzenia bazy utworów literackich (odczytywanych na głos w całości lub we fragmentach). Nagrania wybranych tekstów w dowolnej wersji językowej każda ze szkół publikowała na platformie Flip.  

W projekcie wzięło udział ponad 130 polskich szkół, które w sumie zapisały w bazie 378 plików mp4. Wśród uczestników akcji znalazła się, jako jedyna z Ustki, nasza szkoła.

Do projektu „Cała Polska czyta na głos 2.0” przystąpili uczniowie klasy 4a wraz z wychowawczynią, panią Elżbietą Moralewicz. Przez kilka dni czwartoklasiści nagrywali odczytywane na głos teksty; w sumie było ich 27. Znalazły się wśród nich utwory: Juliana Tuwima, Aleksandra Fredry,Jana Brzechwy oraz jeden autorstwa Iwana Kryłowa czytany po rosyjsku przez uczennicę z Ukrainy. „Przygody Pchły Szachrajki”, „Koguty”, „Skakanka”, „Rzepka”, „Żaba”, „Konik polny i mrówka” to tylko niektóre z tytułów. Zachęcamy do wysłuchania nagrań naszych koleżanek i kolegów pod linkiem:  https://flip.com/mixtapes/+xpc7bee1

Dlaczego warto czytać na głos? Głośne czytanie m.in. poprawia samopoczucie, rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, wspomaga koncentrację, zwalcza nieśmiałość, relaksuje, dotlenia mózg. Ale również wzmacnia więź między dorosłym a dzieckiem, rozwija inteligencję emocjonalną, stymuluje rozwój umysłu, ułatwia samodzielne czytanie i pisanie. Jak widać, systematyczne czytanie na głos niesie ze sobą wiele dobrego. Czytajmy więc głośno i wyraźnie!

Skip to content