Szkoła Podstawowa nr 1
w Ustce

JEDYNKA
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

CAŁA POLSKA CZYTA NA GŁOS 2.0

Pierwszego lutego obchodzony był po raz kolejny Światowy Dzień Głośnego Czytania ustanowiony w 2010 roku przez LitWorld, organizację non-profit wierzącą w moc czytania. W związku z tym świętem ogłoszono ogólnopolską akcję pod nazwą „Cała Polska czyta na głos 2.0”, która trwała do końca lutego. Pomysłodawczynią i opiekunką projektu była pani Monika Khan, anglistka i ambasadorka Wakeleta, Flipa, eTwinninga oraz Wiosny Edukacji.

Celem akcji było uświadomienie znaczenia czytania na głos poprzez zaangażowanie jak największej liczby uczniów, nauczycieli, rodziców oraz poetów i pisarzy do wspólnego stworzenia bazy utworów literackich (odczytywanych na głos w całości lub we fragmentach). Nagrania wybranych tekstów w dowolnej wersji językowej każda ze szkół publikowała na platformie Flip.  

W projekcie wzięło udział ponad 130 polskich szkół, które w sumie zapisały w bazie 378 plików mp4. Wśród uczestników akcji znalazła się, jako jedyna z Ustki, nasza szkoła.

Do projektu „Cała Polska czyta na głos 2.0” przystąpili uczniowie klasy 4a wraz z wychowawczynią, panią Elżbietą Moralewicz. Przez kilka dni czwartoklasiści nagrywali odczytywane na głos teksty; w sumie było ich 27. Znalazły się wśród nich utwory: Juliana Tuwima, Aleksandra Fredry,Jana Brzechwy oraz jeden autorstwa Iwana Kryłowa czytany po rosyjsku przez uczennicę z Ukrainy. „Przygody Pchły Szachrajki”, „Koguty”, „Skakanka”, „Rzepka”, „Żaba”, „Konik polny i mrówka” to tylko niektóre z tytułów. Zachęcamy do wysłuchania nagrań naszych koleżanek i kolegów pod linkiem:  https://flip.com/mixtapes/+xpc7bee1

Dlaczego warto czytać na głos? Głośne czytanie m.in. poprawia samopoczucie, rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, wspomaga koncentrację, zwalcza nieśmiałość, relaksuje, dotlenia mózg. Ale również wzmacnia więź między dorosłym a dzieckiem, rozwija inteligencję emocjonalną, stymuluje rozwój umysłu, ułatwia samodzielne czytanie i pisanie. Jak widać, systematyczne czytanie na głos niesie ze sobą wiele dobrego. Czytajmy więc głośno i wyraźnie!

Skip to content