Szkoła Podstawowa nr 1
w Ustce

JEDYNKA
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

„Nie ma nic lepszego niż język, który jest łącznikiem życia społecznego, kluczem do wiedzy, organem prawdy i rozsądku oraz modlitwy.”

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego. Zostało ono ustanowione przez UNESCO w 1999 roku dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń mających miejsce w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku zginęło pięciu studentów domagających się nadania ich rodzimemu językowi statusu języka urzędowego. Data ta ma upamiętniać nie tylko te smutne wydarzenia, ale również przypominać o różnorodności językowej oraz uświadamiać, że język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.

Z obchodami Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego wiążą się ogólnopolskie działania pod patronatem Rady Języka Polskiego, Narodowego Centrum Kultury i Prezydenta RP. Nasza szkoła również się do nich przyłączyła.

Na wtorkowej lekcji języka polskiego klasa 8d stawiła czoło „Potyczkom z polszczyzną” – zadaniom odnoszącym się do wiedzy z nauki o języku oraz wiadomości historycznoliterackich. Część językoznawcza obejmowała pytania ze zróżnicowania regionalnego polszczyzny, frazeologizmów, stylów języka, sposobu tworzenia nazw mieszkańców miejscowości, archaizmów i eponimów. Uczniowie musieli również wykazać się dobrą znajomością treści tekstów poetyckich, wskazać ich tytuły oraz autorów.

Tego dnia na korytarzu szkolnym pojawiły się zadania dla całej Jedynkowej społeczności. Wśród nich znalazły się „Językowe połamańce”, które wzbudziły ciekawość uczniów oraz wywołały uśmiech na niejednej twarzy. Okazało się, że poprawne wymówienie niektórych tekstów, np. „Chłop pcha pchłę, pchłę pcha chłop” czy „Czarny dzięcioł z wielką chęcią pień ciął”, wcale nie jest takie proste. Nie odstraszyło to jednak śmiałków, którzy postanowili pochwalić się umiejętnościami swojego aparatu mowy.

Równie dużym zainteresowaniem dzieci cieszyła się część poświęcona archaizmom. Nosiła ona tytuł: „Weź ze sobą choćby jedno słowo i ocal je od zapomnienia”. Uczniowie z zaciekawieniem poznawali dawne wyrazy, których do tej pory nie mieli okazji słyszeć.

Tegoroczne obchody święta języka ojczystego miały na celu przede wszystkim uwrażliwić dzieci na poprawne posługiwanie się polszczyzną. Jesteśmy pewni, że warto poświęcić czas na kształtowanie świadomości językowej najmłodszego pokolenia.

Skip to content