Szkoła Podstawowa nr 1
w Ustce

JEDYNKA
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Relacja z wycieczki do Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce

W piątek, 13 stycznia, w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce odbyły się warsztaty inspirowane sztuką haiku przeznaczone dla klas ósmych szkół podstawowych. Wzięła w nich udział klasa 8c z naszej szkoły.

Haiku to najkrótsza forma poetycka pochodząca z Japonii. Składa się najwyżej z 17 sylab. Klasyczne haiku ograniczało się do jednego wersu i dotyczyło tematów przyrodniczych. Dzieliło się więc zgodnie z czterema porami roku na haiku o: wiośnie, lecie, zimie i jesieni.

Dziś ta forma literacka obejmuje trzy wersy (o układzie sylab 5-7-5) i może dotyczyć dowolnej tematyki zgodnie z przekonaniem, że „wszystko jest przecież naturą”. Haiku ma na celu olśnić i zachwycić, przy użyciu najbardziej prostego i jednoznacznego języka oddać krótki, ulotny moment porównywany do fotografii czy błysku flesza. To olśnienie może wywołać prosty znak, kleks atramentu czy farby.

Warsztaty dla klas ósmych przygotowane przez ZSOiT w Ustce składały się z części poetyckiej, którą poprowadziła pani Maria Drapalska, a także z części plastycznej pod kierunkiem pani Kamili Bednarz.

Po ich zakończeniu nasi ósmoklasiści mieli okazję zwiedzić obiekt szkoły, poznając udostępnione gabinety i pracownie, m.in. hotelarską, gastronomiczną oraz podstaw elektrotechniki i elektroniki.

Skip to content