Szkoła Podstawowa nr 1
w Ustce

JEDYNKA
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Laboratorium chemiczne

Już trzecią sobotę grupa naszych ósmoklasistów bawiła się w laborantów chemicznych. Tym razem tematem zajęć była chemia organiczna, a konkretnie kwas octowy.

Uczniowie zbadali jego kwasowy charakter, zachowanie wobec metali aktywnych, tlenków metali nieaktywnych i zasad. Niby ocet taki pospolity, a nasi laboranci wyodrębnili z niego wybuchowy wodór, a także użyli go do produkcji dwutlenku węgla. Poradzili sobie znakomicie z reakcją kwasu z metalem. Najtrudniejsze było zmuszenie kwasu octowego do reakcji z tlenkiem miedzi II, ale po podgrzaniu udało się uzyskać pożądany morski kolor octanu miedzi II.

Tym samym sobotnia przygoda z laboratorium w klasach ósmych dobiegła końca, kolejne 6 godzin zajęć za nimi. Prowadząca laboratorium chemiczne pani Anna Szydloch pochwaliła pracę całej grupy. Uczniowie wykazali się podczas zajęć dużą odpornością na przykre zapachy, umiejętnością dostrzegania minimalnych zmian w probówkach, umiejętnością pracy zespołowej z nieznanymi osobami. Wszyscy pracowali bardzo sumiennie, z zaangażowaniem i skrupulatnością.

Skip to content