Szkoła Podstawowa nr 1
w Ustce

JEDYNKA
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Coding is Fun! – spotkanie podsumowujące projekt w SP1 w Ustce

Realizacja programu Erasmus+ „Coding is Fun!” dobiega końca. Nauczyciele z zaprzyjaźnionych szkól z Hiszpanii, Belgii, Portugalii i Turcji spotkali się na piątym, już ostatnim spotkaniu projektowym w usteckiej Jedynce. Podczas pobytu w Ustce od 8 do 11 czerwca odbyło się wiele zajęć, warsztatów i spotkań. To było spotkanie podsumowujące trzyletnia pracę.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce już kolejny raz uczestniczy w projekcie Erasmus+. Tym razem to właśnie polska szkoła była głównym koordynatorem działań pod kierunkiem Pani Eweliny Pietrzyk.

Podejmowane przez nauczycieli z 5 europejskich szkół zadania koncentrowały się na rozwijaniu umiejętności i wiedzy związanej z robotyką, astronomią, matematyką, fizyką i informatyką. Do tej pory odbyły się spotkania projektowe w Hiszpanii w miejscowości Almansa, w Belgii w Maaseik, w Portugalii w Leiria oraz w Turcji w Karacabey. Warsztaty w Ustce kończą działania projektowe, ale w szkołach nadal będą działać kluby Astro STEM, które w ciekawy, inspirujący sposób zachęcają uczniów do zgłębiania wiedzy o kosmosie, uczą kodowania, posługiwania się technologią komputerową, bez której trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat. Uczniowie i nauczyciele doskonalą również swoje umiejętności językowe, które w przyszłości mogą okazać się bardzo przydatne.

Podczas pobytu w naszej Jedynce goście z europejskich szkół uczestniczyli w różnorodnych zajęciach. Nauczycieli przywitały najmłodsze dzieci z klas pierwszych piosenką „ It’s time to say Hello”. Partnerzy z projektu brali udział w:

– lekcji astronomii z klasą trzecią, podczas której zgłębiano wiedzę na temat Układu Słonecznego, a następnie uczniowie i nauczyciele razem tworzyli prace plastyczne,

– lekcji fizyki o obwodach elektrycznych,

– lekcja w-f z elementami kodowania,

– lekcja matematyki z kodowaniem,

– lekcje informatyki, podczas których zaprezentowano działanie drukarki 3D, a następnie nauczyciele składali roboty z wydrukowanych elementów; kreatywne zajęcia tworzenia modeli bohatera projektu Codinka z wykorzystaniem długopisów 3D oraz kodowanie figur, obrazów i imion korzystając z zestawów Lego Spike Prime.

Nauczyciele razem z uczniami układali puzzle, z których oczywiście powstały roboty, a podczas dodatkowych zajęć na świetlicy szkolnej tworzyli budowle i roboty z różnego rodzaju klocków. Wszystkie zajęcia były wyjątkowe i kreatywne. W szkole można również podziwiać wystawę ponad 100 modeli Układu Słonecznego, statków kosmicznych i robotów, które zbudowali nasi uczniowie. W Jedynce zagościło też kino sferyczne, które dostarczyło dzieciom i nauczycielom niezwykłych emocji i pozwoliło odkrywać tajemnice świata kosmosu pod katem 360.

Podczas spotkań projektowych wszystkie kraje starają się przybliżyć uczestnikom swoją historię, tradycje i zwyczaje. W usteckiej szkole klasy trzecie wraz z wychowawcami przygotowali piękny, kolorowy i pełen emocji musical pod tytułem ”Dar bałtyckiej królewny”, który wywarł ogromne wrażenie na naszych gościach. https://www.youtube.com/watch?v=xuquPU9jzwg

 W szkole odbył się również konkurs na najciekawsze przebranie za bohatera projektu, Codinka. Trudno opisać kreatywność i pomysłowość dzieci, to trzeba zobaczyć.  https://www.youtube.com/watch?v=ClOKxPx2zi8

Nauczyciele z Europy zostali również zaproszeni na spotkanie z Panem Burmistrzem, Panią Sekretarz i Panią Naczelnik SSOKS. Rozmowa w Ratuszu miała bardzo miły przebieg. Goście byli zainteresowani informacjami na temat edukacji, strategii rozwoju Ustki, działaniami naszego miasta na rzecz uchodźców z Ukrainy. Podzielili się z władzami miasta swoimi doświadczeniami dotyczącymi funkcjonowania oświaty w ich krajach i oczywiście wyrazili uznanie dla naszego kurortu, stwierdzili, że Ustka jest piękną, urokliwą miejscowością, do której z chęcią przyjechaliby ponownie. Dlatego też liczą na nowy, kolejny projekt we współpracy z naszą szkołą. Gości bardzo zaciekawił fakt, że w budynku miejskiego Ratusza poprzednio mieściła się SP1, a zarówno Pani Dyrektor Bogumiła Lenard jak i Pan Burmistrz Jacek Maniszewski byli uczniami naszej szkoły.

Zajęcia szkolne zostały uzupełnione wizytą w firmie MARKOS, która specjalizuje się w kompozytach wzmocnionych włóknem szklanym, bazując na ponad 30-letnim doświadczeniu w projektach, konstrukcji i wykonaniu. Wiodącymi produktami firmy MARKOS są obudowy elektrowni wiatrowych, łodzie ratunkowe i ratownicze, łodzie turystyczne, robocze oraz specjalnego przeznaczenie. Dzięki wizycie nauczyciele mogli zapoznać się z nowoczesnymi technologiami stosowanymi w firmie działającej na naszym terenie. Kolejnym punktem spotkania była wizyta w Kapitanacie Portu Ustka, gdzie porównywaliśmy astronawigację z przeszłości z nowoczesnym systemem kontroli i nawigacji statków na obszarze morskim dzisiaj. Wizyty w firmach, muzeach czy centrach edukacyjnych tematycznie związanych z programem w ciekawy, praktyczny sposób zachęcają uczestników projektu do zgłębiania wiedzy na temat nowoczesnych technologii.

Projekt „Coding is Fun!” kończy się, ale wiedza i umiejętności zdobyte podczas warsztatów we wszystkich partnerskich szkołach zostają z nami i tylko od nas zależy, jak tę widzę wykorzystamy. Projekty to współpraca, rozwój umiejętności, pogłębianie wiedzy oraz poznawanie różnych systemów edukacyjnych. Ale to też wspaniała przygoda dla uczniów i nauczycieli, to ludzie, którzy dzięki projektowi przyjaźnią się i chcą współpracować ze sobą w przyszłości. Zobaczymy, co z tego wyniknie.

 
Media o nas:
Skip to content