Szkoła Podstawowa nr 1
w Ustce

JEDYNKA
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

„Coding is Fun!”- spotkanie projektowe w Turcji

Dyrektor Yusuf Aka, wicedyrektor i szkolny koordynator Musa Öztürk, nauczycielka języka angielskiego Gökselin Bahar Hayal  oraz inni nauczyciele i uczniowie szkoły TOKİ ŞHT. YZB. ERHAN KINDIR İLKOKULU w KARACBEY w Turcji

byli gospodarzami czwartego spotkania projektu „Coding is Fun!” realizowanego w ramach programu Erasmus+. Nauczyciele z krajów partnerskich: Hiszpanii, Belgii, Portugalii i Polski podczas pobytu poznali system szkolnictwa obowiązujący w Turcji oraz zasady pracy z młodszymi dziećmi w klasach od pierwszej do czwartej oraz w oddziale przedszkolnym.

Głównym celem wizyty był udział w szkoleniach warsztatowych STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics), w których uczestniczyło 15 nauczycieli z krajów partnerskich oraz kilkoro z grupy gospodarzy.

Pierwszego dnia szkoleniowego odbyło się spotkanie z uczniami i kadrą szkoły. Dzieci wesoło przywitały gości prezentując flagi wszystkich partnerskich krajów. Następnie nauczyciele mieli okazję wizytować szkołę, porozmawiać z pedagogami z Turcji o sposobach prowadzenia zajęć i systemie oświaty, doskonaląc przy tym swoje kompetencje językowe.

Bardzo ważnym elementem były zajęcia w ramach „STEM WORKSHOPS”, w czasie których nauczyciele wraz z uczniami projektowali i budowali samochody z napędem śmigłowym. Dzięki kreatywności dzieci powstały kolorowe pojazdy z napędem elektrycznym, które bez problemu wprawiały w ruch zamontowane śmigła. Nauczyciele mieli też okazję wykazać się sprytem i nie lada umiejętnościami wprawiając w ruch małe, plastikowe helikoptery. Odbyły się małe zawody – wygrywał nauczyciel, któremu udało się wystrzelić helikopter najwyżej.

Kolejne warsztaty odbyły się w grupie przedszkolnej. Dzieci wraz z nauczycielami rozwiązywały zagadki matematyczne oraz stosowały proste zasady kodowania. Była to niesamowita zabawa połączona z nauką, która sprawiła radość i dzieciom i nauczycielom.

Drugi dzień warsztatowy, to budowanie rakiet z materiałów nadających się do recyklingu. Nauczyciele wraz z dziećmi podzieleni na zespoły wykazali się nie lada wyobraźnią w tworzeniu statków kosmicznych.

W szkole odbyły się również warsztaty związane z kulturą i obyczajami tureckimi. Nauczyciele robili z czerwono-białej włóczki bransoletki, które nazywają się „Martenicka”. Kolor czerwony symbolizuje krew i życie, natomiast biały – czystość i szczęście. Martenice nosi się na rękach do momentu, gdy zauważy się pierwsze kwitnące drzewo albo pierwszego wiosennego ptaka (np. bociana). Następnie wiesza się je na drzewie. Dla smakoszy kawy zostały przygotowane specjalne warsztaty z parzenia kawy po turecku oczywiście z degustacją.

Następnie nauczyciele z partnerskich szkół odwiedzili GUHEM Aviation and Space Base w Bursa. W tym interaktywnym centrum nauki można prześledzić marzenia człowieka o lataniu i rozwoju lotnictwa. W zabawny i ekscytujący sposób można też odkrywać tam tajemnice kosmosu.

Kolejny punkt to spotkanie z głównym koordynatorem projektu – Panią Eweliną Pietrzyk, w celu podsumowania dotychczasowych działań projektowych zespołu „Coding is Fun!” oraz omówienia kolejnych zadań przed ostatnią wizytą w Polsce.

Podczas pobytu w Turcji nauczyciele z partnerskich szkół zostali zaproszeni na spotkanie z burmistrzem miasta Karacabey. Delegacja nauczycieli projektu została przyjęta z ogromną otwartością i życzliwością. Koordynatorzy z poszczególnych państw wręczyli gospodarzom drobne upominki związane ze swoimi miejscowościami.

Skip to content