Szkoła Podstawowa nr 1
w Ustce

JEDYNKA
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Wolność jest nam dana, sprawozdanie


„Wolność jest nam dana, ale i zadana” – pod takim hasłem 19 listopada w naszej szkole uczczono 103. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie klasy IIa, IIb, Vc, VIa i VIIc w programie artystyczno-muzycznym (w reżyserii pani Moniki Holak) z wykorzystaniem pokazu multimedialnego autorstwa siostry Dominiki i w przepięknej scenerii wykonanej przez panią Agnieszkę Babieracką przypomnieli czasy, kiedy to przez 123 lata niewoli Polska walczyła o odzyskanie suwerenności.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego i wyprowadzeniu pocztu sztandarowego rozpoczęła się część artystyczna. Zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli stale wychodził z inicjatywą walki o ojczyznę. Przypomniano daty najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. Uczniowie odgrywali scenki z życia ówczesnej społeczności, recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia osób walczących o niepodległość. O wspaniały aranż muzyczny, przygotowanie chóru szkolnego oraz nagłośnienie zadbał pan Janusz Werra. Przepiękny taniec orła zawdzięczamy pomysłowości pani Iwony Siemaszko-Kaszuby.

Ważnym punktem uroczystości było także przypomnienie społeczności uczniowskiej wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę dostępu do Morza Bałtyckiego. Niezastąpiona okazała się tu być prezentacja multimedialna autorstwa pana Krzysztofa Borysiewicza. W części finałowej przedstawienia nawiązano do czasów ponowoczesnych i przypomniano, czym jest dzisiejszy patriotyzm. Nasi mali aktorzy zwrócili uwagę na problem współczesnych zagrożeń związanych z degradacją środowiska, cyberprzemocą, brakiem zrozumienia dla drugiego człowieka. Wszyscy z uwagą wysłuchali rad uosobionej Polski, która przypomniała, jak powinniśmy dbać o Ojczyznę i naszą wolność.

Zwieńczeniem spektaklu był występ uczniów pani Marty Malinowskiej, którzy wykonali taniec z flagą Polski. Ten moment wzruszył niejedną osobę siedzącą na widowni, także naszych zagranicznych gości z projektu Erasmus+. Dzięki życzliwości pani Kamili Komorowskiej nasi goście mieli przed sobą tekst spektaklu przetłumaczony na język angielski.

Uczniowie naszej szkoły z powagą i w ciszy wysłuchali apelu, wykazując się dojrzałością i wzorową postawą patriotyczną. W ten sposób oddali cześć tym, którzy walczyli o wolną Polskę.

 

 

Skip to content