Szkoła Podstawowa nr 1
w Ustce

JEDYNKA
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

KONKURS – LEGENDA O DUCHU Z USTECKIEJ LATARNI

W ramach projektu europejskiego Erasmus+ „SNIPI” w naszej szkole został przeprowadzony konkurs na legendę o „Duchu z usteckiej latarni”. Do p. Joanny Borkowskiej trafiło osiem prac, której autorami byli uczniowie klas IV-VIII naszej Jedynki. Wybór był bardzo trudny, ponieważ każda z legend była oryginalna i ciekawa. Dlatego Jury postanowiło „wylosować” zwycięzcę i został nim uczeń klasy 5b Oliwier Lickiewicz. Nagroda ufundowana przez właścicieli Restauracji Laguna Marine Food & Drink zostanie wręczona podczas pobytu nauczycieli z zaprzyjaźnionych szkół partnerskich z programu Erasmus+ 19 listopada. Za wszystkie niesamowite legendy uczniowie zostaną nagrodzeni słodkimi upominkami i dodatkowymi ocenami celującymi.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom!!!

 

Legenda o duchu Usteckiej Latarni

Dawno, dawno temu w miejscowości Ustka położonej nad samym brzegiem Morza Bałtyckiego znajdowała się latarnia morska. Pracował w niej latarnik, zwany „Ustek”. To on codziennie wskazywał wejście do portu wszystkim statkom i kutrom rybackim. Pewnej nocy, gdy do portu w Ustce wpływał kuter rybacki UST-1137, na jego burcie zaczął się ukazywać cień. Wyglądał do połowy trochę jak ryba, a z drugiej połowy jak piękna kobieta. Ustek nie miał wątpliwości, że to był duch- krzyknął. Duch wywodzący się z jego latarni. Duch Syreny, której prawdopodobnie złowiono w sieci ukochanego. Latarnik pomyślał od razu, że to jakiś zły znak. Zakręciło mu się w głowi, zemdlał. Wtedy przyśniło mu się :”że Syrena ukazała się, ponieważ pewien rybak wyławiał zbyt wiele ryb z morza i złowił tez jej ukochanego”. Ocknął się bardzo się bał. Myślą , że to konie świata. Okazało się jednak, że kuter rybacki UST01137 stał już bezpieczny w porcie na swoim miejscu. Ustek doszedł jednak do wniosku, że Syrena pojawiła się, by ostrzec przed wielkim sztormem wszystkich ludzi morza. Od tamtej pory Ducha Syreny latarnik nazwał ”Ustecką Syreną” i do dziś strzeże ona wszystkich rybaków i żeglarzy przed nadchodzącymi żywiołami.

Na cześć całego tego zdarzenia przed portem w Ustce stoi pomnik Usteckiej Syrenki. Usytuowany jest niedaleko latarni morskiej. Syrenka znajduje się również w herbie Ustki i tak jak postać z pomnika, również wpatruje się w morze, oczekując szczęśliwego powrotu lokalnych rybaków do domu.

Skip to content