Szkoła Podstawowa nr 1
w Ustce

JEDYNKA
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

UCZNIOWIE USTECKIEJ JEDYNKI POZNAJĄ POLSKĘ

Jako wychowawczynie klas 7a i 7b już w czerwcu 2021 zaplanowałyśmy wycieczkę szkolną do Krakowa i okolic. We wrześniu nadarzyła się okazja pozyskania środków finansowych na pokrycie kosztów wyjazdu na południe Polski. Uzyskaliśmy dofinansowanie w wysokości 15 tysięcy złotych i zrealizowaliśmy działania wynikające z ogólnopolskiego projektu „Poznaj Polskę” ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji.

W dniach 18-23.10.2021 czterdzieści pięcioro uczniów naszej szkoły ruszyło w podróż na południe naszego kraju, dla wielu był to pierwszy wyjazd bez rodziców, jeszcze dla innych pierwszy pobyt w rejonach podgórskich i wizyta w królewskim Krakowie. W pierwszym dniu odwiedziliśmy opactwo benedyktynów w Tyńcu oraz zwiedzaliśmy kopalnię soli w Wieliczce. Dużo emocji towarzyszyło zakwaterowaniu w Ośrodku Wypoczynkowym LUBOMIR w podgórskiej miejscowości Wiśniowa. Tu odbywała się integracja zespołów klasowych, tu było miejsce wypadowe do innych celów naszych wycieczek. Z okien ośrodka podziwialiśmy szczyty Beskidów spowite w cudnych barwach jesieni i słońcu. Drugiego dnia odbyliśmy wizytę na Wawelu- siedzibie naszych królów- zwiedzaliśmy Katedrę, wdrapaliśmy się do Dzwonu Zygmunta, zeszliśmy do podziemi, eksplorowaliśmy komnaty z imponującymi arrasami i Skarbiec. Spacerując Traktem Królewskim odczuwaliśmy klimat tego historycznego miasta, zaszliśmy pod okno papieskie na Franciszkańskiej, wysłuchaliśmy hejnału z wieży Kościoła Mariackiego, zajadaliśmy się obwarzankami na Rynku Starego Miasta, odpoczywaliśmy u stóp pomnika narodowego wieszcza Adama Mickiewicza. Na koniec dnia delektowaliśmy się jeszcze sztuką w Muzeum Narodowym w Sukiennicach. Trzeciego dnia udaliśmy się na „audiencję” do naszego świętego papieża Karola Wojtyły- zwiedzaliśmy muzeum – Dom Jana Pawła II oraz zasmakowaliśmy papieskich kremówek w najstarszej wadowickiej cukierni „U Lenia”. Nasi uczniowie wywołali zainteresowanie innych turystów odśpiewując na wadowickim rynku w południe „Barkę”- ulubioną pieśń naszego papieża. Po wizycie w Wadowicach zwiedzaliśmy Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Ciekawym prelekcjom, opowieściom o polskich lotnikach i żelaznych ptakach nie było końca. Być może któryś z naszych uczniów zainteresuje się lotnictwem i powróci tu aby zgłębiać wiedzą tkwiącą w tych latających maszynach. Ostatniego czwartego dnia bawiliśmy cały dzień w Parku Rozrywki „Energylandia” w Zatorze gdzie można było szaleć, bawić się, śmiać i walczyć z własnymi słabościami wybierając często ekstremalnie zabawne atrakcje.

Był to niezapomniany czas dla uczniów i opiekunów, w którym towarzyszyła nam piękna słoneczna pogoda, a ta nastrajała nas pozytywnie do spędzania danego czasu w przyjaznej atmosferze wzajemnej życzliwości i sympatii.


Wychowawczynie
Dorota Grześ i Izabela Firkowska

Skip to content