Szkoła Podstawowa nr 1
w Ustce

JEDYNKA
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Z cyklu: Niezwykłe pasje naszych uczniów… Jeździectwo

Skoki przez przeszkody to najpopularniejsza i najbardziej widowiskowa dyscyplina jeździecka. Pochodzi ona z XVIII wieku, a pierwsze takie zawody w naszym kraju rozegrano w Warszawie w 1880 roku.

Zadaniem zawodnika jest bezbłędne lub najszybsze pokonanie parkuru, czyli toru przeszkód. Dyscyplina ta wymaga strategii i rozplanowania skrótów, ciasnych zakrętów i precyzyjnej jazdy, które bardzo często decydują o zwycięstwie. Jeździectwo to partnerstwo jeźdźca i konia, oparte przede wszystkim na obopólnym zaufaniu.

Helenka Koczorowska, uczennica kl. 3b, od przedszkola kochała konie i marzyła o tym, że gdy dorośnie, będzie galopować po łąkach i bezdrożach. W marcu 2020 roku jej marzenie zaczęło się spełniać, gdy rozpoczęła naukę jazdy konnej w stajni „Sento” w Duninówku pod czujnym okiem trenerki Polskiego Związku Jeździeckiego, p.Katarzyny Mikołajczuk. Dziś Helenka trenuje tam skoki przez przeszkody i ujeżdżanie.

Każdą wolną chwilę dziewczynka spędza w stajni, która stała się jej drugim domem. Tu poznała wielu przyjaciół, z którymi łączy ją pasja i miłość do koni. Helenka najbardziej pokochała dwa z nich: klacz szlachetnej półkrwi Certinę i pięknego, siwego kuca – Saharę.

Dziewczynka już dwukrotnie brała udział w Zawodach Towarzyskich i Regionalnych w Skokach przez Przeszkody w Jeździeckim Kubie Sportowym w Barłominie. Startowała w klasie mini LL, w której wysokość przeszkód wynosiła 70 cm. Za każdy razem zawody ukończyła bez punków karnych, przejazdy były czyste, co dało jej pierwsze miejsce w danej kategorii.

Od marca 2021 roku Helenka ma swojego konia, trzyletnią klacz rasy wielkopolskiej o imieniu Nemezja, którą uczy jazdy pod siodłem. W niedalekiej przyszłości pragnie zdobyć Brązową Odznakę Jeździecką, która jest pierwszym szczeblem w drabinie jeździectwa sportowego i uprawnia do startów w zawodach regionalnych.

Wiktoria de Lubicz – Szeliska, uczennica kl.8a, regularnie trenuje od 2019 roku. Miłością do koni „zaraziła” ją mama, która jako nastolatka również brała udział w zawodach towarzyskich. Jak twierdzi Wiktoria, mama do dziś czerpie frajdę z jazdy konnej, dlatego chętnie uczestniczy w rajdach i wyjazdach jeździeckich.

Nasza uczennica reprezentuje Klub Jeździecki „Dolina Charlotty”. Jej trenerami są: p.Daria Surmacz ze stajni „Dolina Charlotty” oraz p.Marcin Podpora z Ośrodka Jeździeckiego „Pegaz”.

W dniach 2-3 października 2021 roku Wiktoria wzięła udział z Mistrzostwach Pomorza w Skokach przez Przeszkody w Kwiekach, gdzie zdobyła wicemistrzostwo w kategorii amatorów. Do tych zawodów trenowała na pięknej klaczy o imieniu Laguna, w konkursie wystąpiła zaś na koniu o słodkim imieniu Cukierek. Oba konie na potrzeby mistrzostw użyczył jej Ośrodek Jeździecki „Pegaz” Dziemiany.

Wiktoria świetnie czuje się w siodle, zamierza więc pielęgnować i rozwijać swoją jeździecką pasję.

Obu naszym uczennicom życzymy sukcesów w kolejnych zawodach i czekamy na złote medale olimpijskie!

Jeśli i Ty masz niezwykłą pasję, o której chciałbyś opowiedzieć innym, napisz do nas na adres: e.moralewicz@wp.pl

Skip to content