Szkoła Podstawowa nr 1
w Ustce

JEDYNKA
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Święto Patrona Szkoły

W sobotę, 12 czerwca 1971 roku, odbyła się ważna dla naszej Szkoły uroczystość. W tym właśnie dniu ustecka Jedynka związała swoją przyszłość z zasłużonym polskim żeglarzem – kpt. Leonidem Teligą.

Pasowali do siebie idealnie: Ona – piękna, młoda i zdolna, On – śmiały, trochę szalony marzyciel. Wtedy jeszcze nie podejrzewali, że ich bezwarunkowa miłość rozkwitnie, a związek przetrwa 50 długich lat…

Z okazji tego jubileuszu nasza Szkoła odświętnie się przystroiła. W oknach i na korytarzach pojawiły się piękne dekoracje autorstwa p. Stefanii Salachny, tematyczne gazetki w gablotach przygotowane przez p. Agnieszkę Babieracką oraz wyjątkowe prace plastyczne najzdolniejszych uczniów. Nad dwoma wejściami do Szkoły, na ogrodzeniu oraz boisku zawieszono 2000 białych i niebieskich balonów. A to dopiero początek…

Na terenie miasta rozwieszono plakaty informujące o tym pięknym jubileuszu. Dzięki p. Krzysztofowi Woźniakowi oraz p. Małgorzacie Bratasz nasza strona internetowa zyskała nowoczesny, oryginalny wygląd. W zakładce „50-lecie” można na niej obejrzeć wywiad pani Joanny Bakinowskiej z panią Dyrektor Bogumiłą Lenard oraz rozmowy z absolwentami usteckiej Jedynki, którzy tak jak Leonid Teliga opuścili swój macierzysty port, by wyruszyć na podbój świata. Swoimi niezwykłymi wspomnieniami podzielili się oni z p. Ewą Spiczak-Brzezińską oraz p. Moniką Holak. Miłośnicy szant mają okazję wysłuchać na nowej stronie wzruszającego utworu specjalnie przygotowanego na tę okoliczność przez p. Karinę oraz p. Janusza Werrów.

Dla uczczenia tak ważnego wydarzenia przeprowadzono w naszej Szkole szereg konkursów poświęconych słynnemu patronowi, m.in. poetycki (p. Ewa Spiczak-Brzezińska, p. Anna Jaskulska i p. Iwona Siemaszko-Kaszuba), plastyczny (p. Lilla Marciniak, p. Mirosława Wróbel-Barczyńska i p. Luba Hyńko), fotograficzny (p. Izabela Firkowska) oraz informatyczny na logo związane z obchodami 50-lecia (p. Lilla Marciniak, p. Małgorzata Bratasz i p. Krzysztof Woźniak).

Zwieńczenie uroczystości w SP1 nastąpiło w piątek, 11 czerwca, gdy Jedynkowe dzieci przystąpiły do rozgrywek sportowych. Tego dnia ich stroje przybrały barwy morskie: biały, niebieski i zielony. Uczniowie rywalizowali w kilku kategoriach wiekowych o Puchar Dyrektora Szkoły.

Klasy I – III walczyły w wyścigach rzędów. Tu najlepsze okazały się dzieci z kl. Ib, IIb i IIIb.

Uczniowie klas IV – V sprawdzali swoje umiejętności w grze „dwa ognie”. Puchar otrzymały kl. IVa oraz Va.

Piłka nożna to dyscyplina, w której rywalizowali szóstoklasiści. Zwycięski puchar otrzymała kl. VIa.

Uczniowie klas siódmych walczyli w koszykówce. Po zaciętych rozgrywkach nagrodę z rąk pani Dyrektor odebrała klasa VIIs.

Najstarsi w szkole rozegrali mecze siatkówki. W tej dyscyplinie sportu najlepsi okazali się uczniowie kl. VIIIs.

Za piękną walkę podczas sportowych rozgrywek wszyscy uczniowie nagrodzeni zostali „morskimi” słodkościami.

Na zakończenie uroczystych obchodów 50-lecia nadania imienia kpt. Leonida Teligi Szkole Podstawowej nr 1 w Ustce pani Dyrektor, w imieniu całej społeczności szkolnej, złożyła bukiet kwiatów przy tablicy upamiętniającej to wydarzenie.

To nie koniec historii usteckiej Jedynki i Leonida Teligi – ich miłość jest dziś silniejsza niż na początku znajomości, co roku też mury Szkoły opuszczają kolejni absolwenci. A ponieważ mają wyjątkowych „rodziców”, są młodzi, zdolni, wszechstronnie wykształceni, gotowi, by podążać za własnymi marzeniami…

Do zobaczenia przy kolejnym jubileuszu!

Skip to content