Szkoła Podstawowa nr 1
w Ustce

JEDYNKA
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Lektura w pudełku

Kilka tygodni temu klasa 7S omawiała na języku polskim treść książki Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec”. Od lat wpisana jest ona do kanonu obowiązkowych lektur szkolnych.

Historię „Alka”, „Zośki” i „Rudego” oraz innych członków Szarych Szeregów walczących z okupantem podczas II wojny światowej powinien poznać każdy młody Polak. Jest to niezwykła opowieść o cudownych ludziach, którzy potrafili „pięknie umierać i pięknie żyć”, dla których największą wartością była wolna Ojczyzna.

Losy Tadeusza Zawadzkiego, Jana Bytnara i Macieja Aleksego Dawidowskiego, ich męstwo oraz wyjątkowe braterstwo zainspirowały uczniów klasy 7S do stworzenia oryginalnych prac plastycznych. W ten sposób siódmoklasiści rozwijali umiejętność przekładu intersemiotycznego, czyli przełożenia jednego systemu znaków (tekstu literackiego) na inny (formę plastyczną). Ograniczyć ich mogła jedynie własna wyobraźnia, a także dowolnych rozmiarów pudełko, bo w nim mieli zawrzeć treść lektury.

Wyniki pracy uczniów zaskakują przede wszystkim pomysłowością oraz dbałością o najmniejsze szczegóły. Jeśli choćby jedną osobę zachęcą do przeczytania książki Aleksandra Kamińskiego, warto było podjąć się trudu jej wykonania.

Zapraszamy do obejrzenia galerii.

Skip to content