Szkoła Podstawowa nr 1
w Ustce

JEDYNKA
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce
im. kpt. Leonida Teligi

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

ROZPRAWA NAD SMARTFONEM

Na przełomie lutego i marca nasza szkoła zmieniła się w salę sądową. Sprawę wniosły panie: Agnieszka Babieracka i Edyta Mirańska, które postanowiły rozprawić się ze smartfonami w klasach I – III. Oskarżenie główne dotyczyło fonoholizmu, który prowadzi do zaniedbywania różnych aktywności społecznych, nauki, wypoczynku, higieny osobistej i zdrowia.

Na początku przeprowadzono wizję lokalną, podczas której pokazane zostało dziecko uzależnione od urządzeń cyfrowych. Panie Agnieszka Babieracka i Edyta Mirańska, jako biegłe sądowe, omówiły terminologię związaną z tematem, wyjaśniły pojęcia i przekazały wszelkie informacje dotyczące tematu fonoholizmu. To zapaliło lampki kontrolne u uczniów. Każdy próbował wymyślić alternatywny sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu. Pomysłów było mnóstwo.


Wreszcie doszło do rozprawy sądowej, na którą wszyscy czekali. Dzieci mogły poczuć się jak w prawdziwym sądzie. Rozprawa miała formę debaty, której przebieg toczył się wokół pytania: Czy używanie urządzeń cyfrowych jest dla nas korzystne czy niekorzystne? Każdy miał szansę wypowiedzenia własnego zdania, sformułowania przekonujących argumentów i wysłuchania strony przeciwnej. Na uwagę zasługuje wyjątkowo kulturalne zachowanie uczniów w trakcie debaty oraz ich emocjonalne zaangażowanie w wypowiadane treści. Finalnie zapadł wyrok: urządzenia cyfrowe są niezbędne w naszym życiu, ale powinny być stosowane racjonalnie, z umiarem i zgodnie z zasadami bycia offline.

ZASADY BYCIA OFFLINE
1.       Wspólnie z rodzicami ustalam zasady korzystania z telefonu komórkowego.
Jestem konsekwentny/a w ich przestrzeganiu.
2.       Zakładam sobie określoną liczbę minut oraz pory dnia, w których korzystam z telefonu.
3.       Dbam o to, abym nie miał/a telefonu komórkowego zawsze przed oczami.
4.       Kreatywnie spędzam czas wolny.
5.       Poświęcam czas własnym pasjom i zainteresowaniom.
6.       Nie używam telefonu podczas posiłków i wspólnych spacerów.
7.       Gdy kładę się do łóżka, telefon zostawiam na biurku.
8.       Korzystam z tradycyjnego budzika.

Skip to content