Aktualności
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/sp1ustka/ftp/Joomla/images/phocagallery/galeria_18_19/savoir_vivre.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/phocagallery/galeria_18_19/savoir_vivre

Aktualności

8 lutego 2019r. w Zespole Szkół Samorządowych w Kobylnicy odbyła się kolejna edycja Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Obcojęzycznej Poezji Miłosnej. Konkurs został podzielony na dwie kategorie: klasy VII i VIII szkół podstawowych i gimnazja oraz klasy IV-VI szkół podstawowych, oddzielnie w języku angielskim i niemieckim. Tegoroczna edycja była rekordowa pod względem liczby startujących - na scenie wystąpiło ponad 90 uczestników.

Celem konkursu było zwiększenie atrakcyjności nauki języków obcych oraz doskonalenie poprawności wymowy, poznanie przez uczniów poezji i otwarcie na kulturę innych krajów, a przede wszystkim motywowanie do wystąpień publicznych.

Zmagania stały na bardzo wysokim poziomie. O czołowych lokatach oprócz doboru i pamięciowego opanowania repertuaru zadecydowały interpretacja, postawa sceniczna i ogólne wrażenie artystyczne.

Naszą szkołę reprezentowali Zuzanna Doruch z klasy Vc w kategorii kl. IV-VI w języku niemieckim z utworem "Erkläre mir die Liebe" Philippa Piosela oraz Kamil Niemkowicz z klasy VIIs w kategorii gimnazjów i klas VII-VIII szkół podstawowych również w języku niemieckim z utworem AnnenMayKantereit "Barfuß am Klavier". Opiekunem uczniów był pan Arnold Szczucki.

Czy dobre maniery są potrzebne w XXI wieku? Zawsze i wszędzie! Akademia BONAVENTURA przeprowadziła w naszej szkole warsztaty, których myślą przewodnią jest uczenie zasad savoir – vivre w przyjazny sposób, przy wykorzystaniu urządzeń multimedialnych.

Nasi uczniowie słuchali, ale również brali aktywny udział w zajęciach.        

Dzięki nim poznali odpowiedź m.in. na takie pytania:

- Co to jest savoir- vivre i czemu służy w życiu człowieka?

- Jak należy się witać?

- Czym jest zasada pierwszeństwa i jak ją zastosować w codziennych sytuacjach?

- Jak zbudować poprzez kulturę swojego zachowania większą pewność siebie i nie obawiać się już więcej popełnienia gafy w towarzystwie?

Dobre obyczaje i nienaganne maniery nie tylko umilają życie, ale stają się ważną kartą przetargową na przyszłość . Warto o tym pamiętać J

{gallery}phocagallery/galeria_18_19/savoir_vivre{/gallery}

Jak bezpiecznie spędzić ferie i z nową energią wrócić do szkoły? Zaprzyjaźniony z ustecką Jedynką policjant pan Mirosław Lisiak 28 i 29 stycznia przypomniał uczniom kl. I-III najważniejsze zasady związane z bezpieczeństwem. Bez względu na to czy ktoś wyjeżdża w góry pojeździć na nartach, poleżeć na słonecznych plażach, czy też zostaje w przepięknej Ustce – KAŻDY musi pamiętać o bezpiecznych zasadach podczas zimowego wypoczynku.

NA ŚWIEŻYM POWIETRZU:

 • Ubierz się ciepło.
 • Nie zjeżdżaj na sankach w pobliżu jezdni.
 • Nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne.
 • Zachowaj rozsądek w sportach zimowych.
 • Bądź widoczny na jezdni – noś odblaski.

HIGIENA:

 • Nie używaj wspólnych ręczników, przyborów toaletowych, kosmetyków.
 • Dbaj o czystość, porządek i wietrzenie swojego pokoju.
 • Ćwicz, bądź aktywny fizycznie.
 • Jedz zdrowo.
 • Myj ręce przed jedzeniem.
 • Nie pij i nie jedz ze wspólnych naczyń.

UWAŻAJ:

 • Nie ufaj obcym.
 • Nie podchodź do dzikich zwierząt.
 • Nie oddalaj się od grup na wycieczkach, stokach.

 

25 stycznia klasy Vs i VIs brały udział w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez przedstawicieli Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Flandria. W tym dniu młodzież miała okazję zapoznać się z zasadami żywienia „młodego sportowca” oraz poznać przepis na przepyszną, zdrową przekąskę. Przygotowane tego dnia „kulki mocy” z pewnością dostarczyły każdemu mnóstwo energii do zabawy i nauki.

Sposób odżywania się ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie, sprawność układu nerwowego oraz mięśniowego. Prawidłowo zbilansowana dieta dostarcza energii do nauki, zabawy, a także daje siłę do realizacji sportowych pasji. Długie przerwy między posiłkami (uczucie głodu) obniżają zdolność do koncentracji, ograniczają aktywność, powodują bóle głowy, a także pogarszają nastrój i samopoczucie. Dlatego też zaleca się spożywać co najmniej 4, a najlepiej 5 posiłków w ciągu dnia. Największym zaś błędem jest rezygnacja z pierwszego śniadania.

           Serdeczne podziękowania składamy p. Justynie Grzywnie i p. Angelice Marcinkowskiej za przeprowadzenie zajęć w naszej szkole.

W Szkole Podstawowej nr 1 w Ustce na styczniowych zajęciach pojawili się niecodzienni goście. Studenci - wolontariusze z organizacji AIESEC przez trzy tygodnie brali udział w lekcjach – podpatrywali pracę naszych nauczycieli, ale również sami prowadzili zajęcia z uczniami.
Wizyta gości z różnych stron świata, z Kolumbii, Algierii, Ukrainy i Indonezji, to efekt współpracy ze studencką organizacją AIESEC oraz z Niepublicznym Przedszkolem na Wydmie w Ustce. Wolontariusze w aktywny sposób biorą udział w zajęciach, jednocześnie poznając systemy edukacyjne innych państw. Tym razem zdecydowali się na wizytę w Polsce, w nadmorskiej Ustce, co przyniosło korzyści zarówno studentom, jak i uczniom naszej szkoły.
W ramach wizyty nasi goście przygotowali prezentacje na temat krajów, z których pochodzą, opowiadali ciekawostki o swojej kulturze, historii, tradycjach, kuchni oraz zainteresowaniach. Studenci brali udział głównie w lekcjach języka angielskiego, rozwijając swoje kompetencje językowe, ale równocześnie dając naszym uczniom możliwość doskonalenia umiejętności lingwistycznych. Lekcje języka angielskiego to jednak nie jedyne zajęcia, w których studenci uczestniczyli. Z wolontariuszami odbyły się między innymi lekcje języka polskiego i niemieckiego, informatyki, matematyki, geografii, biologii i muzyki. Ciekawym i pouczającym doświadczeniem były również zajęcia z terapii sensorycznej czy opiekuńcze w szkolnej świetlicy. Na lekcjach wychowania fizycznego studenci uczyli młodzież m.in. tańczyć kolumbijską salsę, nasi uczniowie odwdzięczyli się gościom pokazem jazdy na łyżwach.
Dzięki pomocy nauczycieli Citta, Elvira, Ousama i Andrés mogli zwiedzić Ustkę, Słupsk oraz Gdańsk. Spróbowali też polskich potraw, a nas częstowali swoimi tradycyjnymi daniami.
Taka współpraca wzbogaca ofertę edukacyjną naszej szkoły, motywuje uczniów do nauki języków obcych, uczy tolerancji i otwartości na innych ludzi, ich kulturę i sposób postrzegania świata.
Dziękuję wszystkim nauczycielom, którzy wzięli udział w zajęciach ze studentami, uczniom za przyjazne i otwarte przyjęcie ich w szkole oraz obsłudze szkolnej stołówki za pyszne posiłki dla naszych gości.


Szkolny opiekun studentów – Ewelina Pietrzyk